avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1378 soluții astăzi
Forum Activitate tyna_mbm

Activitate tyna_mbm

Cum si pe ce perioada trebuie acordata majorarea salariala in valoare de 75% din salariul de baza pentru un parinte angajat in sistemul sanitar? Mentionez ca celalalt parinte nu a putut beneficia de zile libere. Se pare ca cei de la salarizare au hotarat ca se va acorda sporul doar pentru zilele lucrate pe dimineata,cu toate ca se lucreaza in 3 schimburi.Este normal ca in conditiile in care am norma de baza acoperita + ore suplimentare chiar sa imi fie platit spor doar pentru zilele cand am lucrat in tura de dimineata? Unde sunt specificate normele de acordare ale acestui spor salarial? Pot sa inaintez o petitie in acest sens inspre ITM- ul teritorial? Multumesc
Buna ziua,
Doresc daca se poate sa ma indrumati in privinta urmatoarei situatii:
Lucrez ca si personal auxiliar in cadrul UPU a unui spital judetean.Sotul lucreaza cu contract de munca (platitor de impozit,cum inteleg ca cere legea) in Italia.Pe perioada inchiderii scolilor din tara,eu nu am putut beneficia de acele libere oferite parintilor,iar firma in care lucreaza sotul si-a continuat activitatea( el ramanand in Italia). Am depus la angajator imediat dupa ce au intrat in vigoare actele normative o cerere prin care solicit fie zile libere fie acea compensatie financiara in cuantul de 75% (+ declaratia sotului trimisa prin fax,copie certificat casatorie,copie CN copil). Pana in ziua de azi angajatorul nu a raspuns in nici un fel cererii mele. In aceste conditii ce pot face? Legea este destul de ambigua si nu reusesc sa deduc exact daca am sau nu dreptul la acele compensatii financiare avand in vedere ca sotul isi desfasoara activitatea in alta tara. Ar fi util sa ma adresez ITM-ului de pe raza judetului? Totusi a trecut mai bine de o luna si angajatorul nu a dat curs cererii mele, insa nu am fost instiitata nici ca mi-ar fi fost respinsa.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Salarizare bugetar
Va multumesc pentru raspuns....exista din cunostintele dvs. un anume articol in legea salarizarii care sa imi fi scapat si care sa ma lamuresca in aceasta privinta, sau vreun alt act normativ care as putea sa il studiez?
Buna ziua,
V-ar ruga sa ma ajutati in privinta unei probleme cu care ma confrunt...sunt angajata in cadrul spitalului judetean in sectia UPU pe postul de asistent social cu studii superioare...in urma cu cativa ani am absolvit un master in Consiliere psihologica si educationala..intrebarea mea este daca pot beneficia de o marire salariala si in ce conditii, avand in vedere ca in fisa postului este specificat faptul ca oferim servicii de consiliere(cf. ordinului 1706/2007)
Va multumesc
Răspuns la discuția Calcul salar
Va multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Calcul salar
Va multumesc foarte frumos pentru raspuns...
Inteleg ca, desii mi s-a modificat salarul de baza, sporul pt. conditii periculoase se calculeaza din salarul functiei 735 diminuat...adica 634 in prezent.
Discuție Calcul salar
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri...
1.care este diferenta intre salarul functiei si salarul de baza?
2.cum se calculeaza sporul pt.. conditii periculoase, procentaj din salarul functiei, salarul de baza sau din orele lucrate?
3.in functie de ce fluctueaza valoarea cu care se platesc orele suplimentare de la o luna la alta?
4.in momentul in care se trece in clasa superioara de salarizare se modifica salarul funciei sau salarul de baza?
Mentionez faptul ca sunt angajata cu studii superioare,pe postul de asistent social, in cadrul sistemului sanitar, sectia UPU SMURD, avand 3 ani vechime
Fluturasul meu de salar arata in felul urmator:
clasa 54, grad prof-, gradatia1
salar functie (735*0,75*1,15) 634
prima stabilitate 106
spor preventie 11% 70
diferenta clase 61 (dobandit la 1.09.2011)
SALAR DE BAZA 871 (pana la 1.09.2011 fiind 810)
spor cond periculoase 50% 187
garzi 24h(100%)+0h(200%) 102
lucrat 91h*5,66 515
realizat 100% 515
concediu 9zile(50,82+0) 457
castig brut 1261
somaj 6
CAS 132
sanatate 69
VENIT NET 1054
deducere personala 210
tichete de masa 117
VENIT BAZA DE CALCUL 961
impozit 154
REST DE PLATA 900

Va multumesc pentru ajutor!

Se gasesc de asemenea formulare tipizate in anexele legilor din acest domeniu...daca nu lucrati in subordinea DGASPC din judet se pot personaliza cu antetul centrului in care activati.De asemenea va poate ajuta si site-ul mmssf.ro...va trimit link-ul de acces [ link extern ] !
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire...conform noii legi a salarizarii am fost reincadrata in functia de asistent social SS corespunzator clasei 51, gradul -, gradatia-, cu un salariu brut de 810 lei...v-as ruga sa-mi explicati si mie cine hotaraste care este salariul de incadrare si cum s-a ajuns la acest salariu brut? Lucrez din anul 2008 pe acelasi post, la angajare am fost incadrata cu 683 lei, 75% spor conditii periculoare(care ulterior s-a diminuat la 50% prin hotararea angajatorului) si 11% spor de preventie. Dupa ce am dat examenul de debutant salariul s-a ridicat la 753 lei, sporurile fiind de 50, respectiv 11%.Am studiat si eu putin legislatia privind drepturile angajatilor din ramura sanitara insa nu reusesc sa inteleg anumite lucruri...sunt specificate sporurile, orele suplimentare(platite la ora, tarif care difera in fiecare luna pe fluturasul de salariu, cel putin la mine). Lucrez in urgenta ,in regin continuu, programul fiind in ture de 12 cu 24.V-as fi extrem de recunoscatoare daca m-ati "lumina" in aceasta problema.

Va multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti de ce drepturi salariale ar trebuii sa beneficiez in acest moment cat si clasa,gradul si gradatia in care ma incadrez, in condiile in care sunt licentiata in asistenta sociala-Ciclul I-Studii universitare de licenta(3 ani,finalizate in 2008) si absolventa a programului de Master Consiliere psihologica si educationala (2 ani,finalizat in 2010).
Sunt angajata Spitalului Judetean in sectia UPU-SMURD din 2008, pe postul de asistent social, fiind incadrata la angajare pe postul de asistent social debutant, cu salariul de 683 ron+spor conditii periculoase 75%+spor preventie 11%...in 1.01.2010 se modifica sporul de conditii periculoase la 50%,la initiativa angajatorului...in 1.02.2010 dupa examenul de debutant mi se modifica sal. de baza la 735 ron sporurile fiind de 50%,respectiv 11%.
Mentionez ca programul de lucru este in regim de permanenta, fiind asigurate si garzi de noapte.
Va multume