avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate fotopoulus

Activitate fotopoulus

Răspuns la discuția Notificare evacuare imobil
Mulțumesc de răspuns, dar daca acest proprietar nu a mai prelungit contractul și nu a mai declarat veniturile încasate, acesta nu a făcut evaziune fiscală? Se poate reclama către ANAF?

Buna ziua, contract de închiriere expirat de 9 luni, se locuiește și se plătește în continuare chirie proprietarului inclusiv pentru luna in curs, in urma unor discuții contradictorii proprietarul trimite chiriașului notificare de evacuare cu termen de 5 zile ( plata chiriei fiind până la Sf lunii in curs) dar și un nou contract de închiriere cu o suma mult mai mare (pe care chiriașul nu și o permite) cu mențiunea că dacă acceptă noile condiții anulează notificarea, urmând să trimită notificare și prin executor. Solicita plata facturilor emise( gaz,curent) pentru a lăsa chiriașul să rămână până la sfârșitul lunii in apartament, ( plata chiriei fiind făcută totuși și având și o garanție echiv unei chirii). Chiriașul dorește să plece insa din cauza condițiilor, job, copii minori în întretinere, nu poate elibera in 5 zile, ce ar presupune din pct de ved legal? Se poate acționa în judecată proprietarul pt a solicita daune morale?
Mulțumesc
2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu te mai du la mall bai

gm_ignat a scris:

Buna ziua, as avea o alta intrebare: un lepros (care este contagios) ar avea voie sa intre intr-un mall sau este discriminare ? Sper ca v-ati dat seama ca este retorica. Insa astept raspuns, l-ati lasa sa intre in magazine?

Buna ziua, va rog mult sa specificați cine stabilește valoarea cotei care v a fi vândută, in cazul in care cel care vrea sa își vândă partea dorește un preț de 10 ori mai mare si cel care deja locuiește în casa nu își permite să i cumpere partea. Mulțumesc
Buna ziua, am achizitionat un apartament nou in noiembrie 2014 de la o firma ( dezvoltator imobiliar) la etajul 4, la urmatorul nivel fiind o mansarda cu terasa. in lunile cu ger de anul asta s-a dovedit ca terasa mansardei (ce acopera suprafata tavanului unei camere a apartamentului meu) nu a fost construita corect, mai exact nu a fost termoizolata ceea ce produce condens (apa de roua, ploua cu alte cuvinte ) prin tavanul camerei respective. Deoarece proprietarul mansardei nu vrea sa isi asume nici o responsabilitate iar dezvoltatoul nu vrea sa imi raspunda la cererea de a remedia acest viciu ascuns va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez pe cale legala. Va multumesc
Bun a ziua, imi puteti zice va rog ce impozit se percepea pe veniturile obtinute in anul 2009 si 2010 dintr un ctr pe drepturi de autor care mergea in paralel cu un ctr individual de munca. atat ctr pe drepturi de autor cat si ctr individual de munca erau incheiate cu acelasi angajator. multumesc
buna ziua, lucrez cu cim si ctr pe drepturi de autor din anul 2006.in anul 2010 am intrat in concediu crestere copil, ambele ctr fiind suspendate cf legii. dosarul a fost depus asa cum prevedea legea respectandu se termen si documente. din iunie 2010 si pana in mai 2012 am beneficiat de indemnizatie pt crestere copil. in aceasta luna m am trezit cu un tel prin care imi solicitau declaratia 250 pe anii 2009 si 2010 ( la dosar erau declaratiile 200 pe anii 2009 si 2010 si adeverintele eliberate de angajator). dupa ce am obtinut decl 250 si le am prezentat la o functionara care se reocupa de dosar si dupa fel si fel dw calcule facute de mai multi functionari mi se comunica ca trebuie sa dau inapoi 39.000 ron, deoarece pe deciaratiile 250 apar venituri mult mai mici raportate la brutul din declarațiile 200. functionara zice ca nu am bifat pe decl 200 in ce sistem sa calculeze impozitul si s a calculat in sistem forfetar, eu fiind cea care trebuie sa platesc diferenta de impozit si sa imi fac rectificare pe decoaratia 200. va rog sa imi spuneti ce sa fac deoarece eu doar am lucrat, am luat salariul exact cat e pe adeverinta eliberata de angajator si impozitele s au platit. multumesc
multumesc
Mai am cateva nelamuriri si sper sa ma ajutati. Am dreptul sa lucrez in perioada dintre terminarea CCC1 si o perioada apropiata nasterii? se vor lua in calcul aceste venituri daca perioada este mai mica de o luna (lucrez pe drepturi de autor) ? Dupa nastere, voi intra din nou in cele 42 de zile obligatorii de concediu postnatal, urmand sa depun dosarul la fel ca la primul CCC?
O seara buna
Buna ziua, am nascut un copil pe 21.05.2010, beneficiez de indemnizatie de crestere copil pana in 21.05.2012. Al doilea copil il voi naste in luna iunie 2012. Cf OUG 111/2010 indemnizatia se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei * 1an. Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca cuantumul de 75% este din ultimul an lucrat sau ultimul an cu veniturile din indemnizatie si perioada mai iunie 2012 in care voi fi in medical.
Va multumesc