avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate raly2a

Activitate raly2a

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca sarbatorile legale sunt remunerate sau nu si daca sunt platite in baza carui articol din codul muncii.
Multumesc anticipat.

o zi buna.
Raluca Sabau
Răspuns la discuția retineri salariale
multumesc,o zi buna.
Buna ziua, sunt in preaviz prin desfintare postului si pt ca am avut o perioada de concediu medical am folosit masina companiei urmand sa primesc o notificare din partea conducerii ca trebuie sa platesc motorina consumata in concediul medical(de catre sotul meu in interes personal, lucru acceptat prin proceduri).salariul lunii august mi-a fost oprit de catre companie si intrebarea mea e daca e legal sa-mi opreasca in intregime salariul. multumesc
Răspuns la discuția schimbare sediu firma
multumesc.dar daca nu doreste sa schimbe sediul,pt ca nu doreste, ce masuri pot lua?
buna, doresc sa ma sfatuiti intr-o problema.La adresa de domiciliu a parintilor mei se afla un sediu de firma a surori mele care-si desfasoara si activitatea acolo.Au primit consimtamintul tatalui meu in perioada ce el traia.Acum tatal meu e decedat de 2 ani si as dori ca acel sediu de firma sa nu mai functioneze pe acea adresa.Mentionez ca la acea adresa locuieste mama mea si sora mea cu familia ei(cu flotant).Nu s-a facut succesiunea dupa tatal meu.
cu ce ar trebui sa incep ca sediul firmei respective sa fie mutat.
Răspuns la discuția angajare part time
multumesc. o zi buna
Buna ziua.in luna oct 2010 am primit o decizie de concediere pe motive de restructurare.In urma deciziei de concediare am depus o cerere de intrare in concediu de ingrijire copil pt ca nascusem in ian 2010.Compania unde lucram a revocat decizia de concediere si am intrat in CIC.
As dori sa stiu care pot fi deciziile companiei la terminarea CIC, adica daca mai pot primi cele 3 salarii compensatori conform CCM pe ramura Chimiei si Petrochimiei?daca ma pot da afara din prima zi cu sau fara preaviz?
buna ziua!as dori sa stiu daca sunt in CIC ma pot angaja part time?
Discuție succesiune
Buna seara,
as dori sa stiu care e partea care ne revin mie si surorei mele precum si mamei mele in urma decesului tatalui meu, si care sunt taxele ce trebuiesc platite la stat in momentul deschideri succesiuni.
mentionez ca tatal meu a decedat in 2009 aprilie si nu am facut succesiunea inca.
Buna ziua,
va rog sa-mi spuniti care sunt pasii unei plangeri penale?

multumesc