avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate abcana

Activitate abcana

buna ziua.in cat timp se prescrie ratele la banca.am scos un credit si de 5 ani nu am platit nimic.nu am fost chemata in judecata.ma mai poate chema?
se poate folosi recunosterea unei perosnae pe forum,c a savarsit o infractiune,pentru condamnare?

cred ca stii situatia.mama mea este inchisa.a scris pe acest forum,poate fi proba?

ieri au fost alte perchezitii,9 persoane sunt in arest preventiv?
ce se intampla?cine a facut toate astea?cum au putut sa resteze doi ploitisti?

se poate ca perosana aceea?sa ne fi dat de gol?acel sub acoperire?eu sunt minora,si am ramas singura.ce sa fac?
Declaratia inculpatului D. C. în sensul ca nu ar fi participat la savârsirea faptei, nu a fost avuta în vedere de instanta atâta vreme cât celelalte probe ale cauzei contrazic cele declarate.
Întrucât din probele cauze nu s-a putut stabili care din inculpati a cauzat leziunile suferite de inculpatul I. P., contributia lui D.C. nefiind singulara, instanta de fond a apreciat ca în cauza sunt întrunite elementele constitutive ale infractiunii de încaierare prev. de art. 322 alin. 1,2,3 în ce-i priveste pe inculpatii D. C., G. A.C., G. V. S., C. C. D., V. D. J.. Si N.C..
În ce-i priveste, pe inculpatii I. si P.acestia fiinda grav vatamati, instanta considerând ca leziunile suferite de I. nu pot fi imputate acestora , a schimbat încadrarea juridica pentru cei doi, din infractiunea prev. de art. 322 alin. 1,2,3 în infractiunea prev. de art. 322 alin. 1 Cod penal.

baza legala,o puteti gasii usor.
Discuție intabulare
buna ziua.va rog ,ult,daca puteti sa ma ajuti in situatia in care ma aflu.
cand m-am casatori,mama mea mi-a cumparat apartament,dara sotul ma fortat sa il trec dpar pe el(am martori in acest sens).
acum vreau s atrec apartamentul pe numeleu,fiind divoartata deja de 8 ani de fostul sot,si nu stiu ce sanse am.
va rog sa imi spuneti,ce trebuie sa fac,cam cat ma costa si daca trebuie o actiune in instanta.ce ar trebuii mai exact sa fac,sa fie cat mai simplu?

multumesc mult ,tuturor.
eu si cu familia mea,vindem tigari de la ucrainieni.ieri am fost prinsi in flagrant de catre jandarmi si politie.ne-au dus la sectie,ne-au facut dosare penale.In special mie si sotului.se considera ca suntem grup infractional?au zis ca pentru constituire de grup infractional,trafic si de tinere ilegal de tigari de contrabanda.Ce riscam,i conform carui articol?multumesc.barul unor prieteni in care tineam tigarile,a fost si el luat cu asalt.el ce risca.a declarat ca tigarile sunt ale mel.
Răspuns la discuția sub acoperire
Daca e un amator de filme bune,de ce de cate ori este el prin zona,e plin de politie,frontiera,si vin si jandarmii.Iar acum,astazi,a venit el in fata,iar in urma lui,si din capatul celalalt al pietei,au venit plitisti si au verificat zona.io fi chemat prin 112?daca il batem ce riscam?
Discuție sub acoperire
Buna ziua.Eu vand tigari in centru,si nu sunt singurulCu politia ne impcam bine,dar de ceva timp,tot vad o persoana,are statie,pistolsi ne tot fileaza prin tot orasul.

Cine poate fii?si ce ne poate face.Ma gandesc ca daca e ofiter sub acoperire,nu ne-a da amenzi,dar poate furniza date esentiale pentru a ne baga la zdup.

Am chemat politia,l-au legitimat,verificat,si nu figureaza ca agent,politai etc.are doar liceul,cica.

Nu poate sa-i faca nimic politia,sa scapm de el?Pistolul nu era la el cand l-au gasit,decat statia.A spus ca statia e de jucarie,ceva de genul.

Ar trebui s ane ferim de el?daca e un tip aiurea si isi bate joc de noi,se distreaza.

Răspuns la discuția Furt din portofel
De altfel mai exista si varianta autopedepsirii.Tot pentru curatirea constiintei.Puteti sa va cereti scuze si sa va impacati,si pe langa asta,sa plecati din acel camin.

Sa furi de la studenti....macar furati si dmv. de la un miliardar.

Impacare partilor,la furt ?

Ma gandesc ca au fost ceva martori care au vazut ca v-ati impacat si a-ti restituit suma.
Discuție hartuire?
buna ziua.de un an si ceva,ma tot suna ine cu nr. ascuns.acuma am aflat numarul.ce pot sa fac.are rost sa-i fac pplangere?nu m-a amenintat dcat odata,in restc tot vorbeste aiurea.