avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate Blumella

Activitate Blumella

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Multumesc pentru raspuns.
Deci se poate si cu doar o zi inainte de un an?
Buna ziua!

va rog sa ma ajutati cu o problema.Am intrat in ccc varianta 1 an, mi s-a suspendat cim pana in ziua in care copilul meu va face 1 an.

Vreau sa beneficiez de stimulentul de insertie si as vrea sa stiu daca pentru asta reluarea cim trebuie facuta incepand cu ziua in care copilul face 1 an sau cu o zi inainte cel putin?

Va multumesc .
Buna ziua,

urmeaza sa intru in co de crestere a copilului si ma gandeam sa aleg varianta de 1 an si sa ma reintorc la munca mai devreme de 1 an pt a beneficia si de cei 5 mil.
Temerea mea este ca firma ar putea sa imi refuze intoarcerea la munca mai devreme de 1 an.Va rog sa-mi spuneti daca firma poate face asta legal?

Va multumesc.
Discuție Mai avem CCMN?
Buna ziua!

imi spuneti va rog daca mai exista CCMN valabil publicat in MO, pe anul 2011?

Multumesc
Nu am nascut inca, in aprilie urmeaza.
Insa de la 1martie intru in concediu de maternitate si vroiam sa depun cererea o data cu concediu prenatal.
In cazul acesta sa inteleg ca nu mai este valabil nici un ccm la nivel national?Aveti idee cam cat dureaza pana intra in vigoare si daca mai pot cere acest drept?

Multumesc.
Buna ziua,

Conform CCM unic la nivel national 2011-2014, la art.66 este stipulat acest drept al salariatelor gravide:
Art.66. - (1) În cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate,
unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza
individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin
contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6
saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Intrebarea mea este: daca firma la care lucrez are un ccm la nivel de unitate in care nu este trecut acest drept, mai pot eu sa il cer si am dreptul sa il primesc?

Va multumesc!
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca si cum pot beneficia de compensatia de 15 % din brut platita de angajator timp de cel putin 6saptamani.Precizez ca aceasta compensatie nu este trecuta in ccm al angajatorului.

Si vreau sa mai intreb daca la plata indemnizatiei de maternitate se tine cont de 85% din salariul tarifar (de incadrare) sau din salariul brut total (adica salariu de baza plus sporuri).

Va multumesc.
Buna ziua!

ma confrunt cu o problema foarte importanta, in sensul ca lucrez la o companie destul de cunoscuta, insa desi pe toate contractele colective de munca, emise din 2005 de cand lucrez eu la ei, scrie clar ca se acorda o anumita indemnizatie de concediu, nu am primit niciodata nimic.Este legal sa ai un articol in contractul colectiv de munca si sa nu il respecti.Cum trebuie sa procedez legal sa imi recuperez acesti bani neprimiti pana acum?

Va multumesc.
Buna ziua!

De la 1martie 2011 voi intra in co prenatal.Insa inainte de prenatal as vrea sa imi iau concediul de odihna aferent anului 2011(in cazul meu 21de zile maxim).
Este posibil si sa il iau pe tot sau nu mi se poate acorda din motiv ca incepand cu luna martie voi intra in concediu prenatal apoi cel de crestere a copilului?
Are dreptul angajatorul sa nu imi aprobe cererea de concediu de odihna?

Va multumesc.