avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate johanna10

Activitate johanna10

Multumesc! La fel am gandit si eu,de ce sa nu-mi primesti declaratia?! [editat]
Am citit articolul cu noua procedura de depunere a rectificativelor si din cate am inteles modificarile se refera la modul de lucru al acestei declaratii in interiorul administratiei nu la modificari ale documentului pe care-l depunem la ghiseu.In aceste conditii nu inteleg de ce azi la admin.fin.Ilfov au refuzat sa-mi primeasca o declaratie rectificativa,motivul fiind ca abia acum se studiaza noua lege.Nu au vrut nici macar sa dea un termen aproximativ in care vor primi iarasi aceste declaratii.Am inteles eu gresit ? Va rog daca se poate sa ma lamuriti.
Va multumesc!
Sunt nedumerita de faptul ca banca poate dispune de bunurile tale mobile si mobile fara ca acestea sa fie trecute in contract ca fiind bunuri cu care se garanteaza un imprumut.Daca imprumutul a fost acordat pe baza unei adeverinte de serviciu si se garanteaza cu venitul realizat de ce sa dispuna banca de casa mea pentru un imprumut de ..5000 lei( exemplu)?Este ceva de neinteles!In tara asta chiar si in tribunal a disparut cinstea?:(
Am rugamintea sa ma lamuriti intr-o problema ce mi se pare confuza.Sunt pensionara de aproape 1 an , m-a intrigat faptul ca pensia este cu mult mai mica decat m-am asteptat si am remarcat ca pe decizia de pensionare stagiul de cotizare incepe cu anul 1970,an in care eu aveam doar 10 ani si evident ca nu lucram si se termina in anul 1992 .De fapt eu am muncit din 1978 pina in anul 2010.Unde pot sa solicit o adeverinta din care sa rezulte stagiul de cotizare corect pentru a cere recalcularea pensiei? Multumesc!
Răspuns la discuția schimbare buletin identitate
Va multumesc foarte ,foarte mult pentru sfat!!!
Buna ziua, am o problema foarte delicata si va rog daca puteti sa ma ajutati cu o indrumare.
Trebuie sa-mi schimb buletinul de identitate , iar problema mea este ca proprietarul imobilului in care locuiesc ( adresa din buletin )este tatal meu care a decedat.Am declarat la notariat optiunea succesoriala in urma cu un an urmand ca acum sa finalizam succesiunea.Buletinul meu nu mai este utilizabil si nu pot sa merg la notariat iar politia nu mi-l preschimba pentru ca proprietarul imobilului de la adresa trecuta in buletin este mort iar eu in consecinta nu am nici o calitate in acea casa pina nu finalizez succesiunea.Sunt intr-o situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv si mi-ar fi de mare ajutor un sfat.Va multumesc!
Buna seara,nu ma astept sa-mi raspundeti acum pentru ca este deja noapte dar acum am putut sa intru pe forum si sa pun o intrebare.Anul acesta ,in urma unei boli,am fost pensionata medical .In urma cu 4 ani am contractat 2 credite de nevoi personala fara giranti si ipoteci, pe care le-am platit la timp pana in luna august a acestui an.Din luna martie nu mai am serviciu si nu am gasit nici pana acum,sunt pensionata cu drept partial de munca si traiesc doar din pensia de 800 lei.Datoria la banci este de 750 lei.In conditiile in care sunt actionata in judecata dupa 3 luni de neplata ce mi se va intampla?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Divort cu acordul ambelor parti
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Buna ziua,
Am termen pentru divort cu acordul ambelor parti pe 20 oct. si vreau sa stiu ce se intampla daca sotul nu se prezinta la tribunal.Cererea de divort a fost depusa de amandoi si semnata la registratura apoi am primit un termen de conciliere.Atunci vroia divortul acum nu mai stiu ce vrea si este posibil sa nu se prezinte la tribunal.Daca nu vine se pronunta divortul in lipsa lui?Va multumesc mult anticipat pentru raspuns.