avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate alimirela

Activitate alimirela

Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la plata orelor suplimentare.
Noi in firma avem persoane care pe langa salariul lunar negociat in CIM, (care este fix in fiecare luna), lucreaza si ore suplimentare.
Va rog sa-mi spuneti daca este reglementata in vreo lege metoda de calcul a valorii acestor ore suplimentare.

Multumesc
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un model de raport al angajatorului privind situatia SSM pe anul incheiat, cerut in articolul 69 din normele metodologice de aplicare a Legii SSM nr. 319/2006 (HG 1425/2006 actualizata inclusiv cu HG 955/2010 si HG 1242/2011):

(1) Angajatorul trebuie sa prezinte, cel putin o data pe an, comitetului de securitate si sanatate in munca un raport scris care va cuprinde situatia securitatii si sanatatii in munca, actiunile care au fost intreprinse si eficienta acestora in anul incheiat, precum si propunerile pentru planul de prevenire si protectie ce se vor realiza in anul urmator.

(2) Angajatorul trebuie sa transmita raportul prevazut la alin. (1), avizat de membrii comitetului de securitate si sanatate in munca, in termen de 10 zile, inspectoratului teritorial de munca.

Daca da va rog sa-l trimiteti pe adresa mirelutzadotcom@yahoo.com

Multumesc anticipat.
O zi buna,
Mirela
Discuție Autorizatie PSI
Buna ziua,

Suntem o firma de IT care isi desfasoara activitatea intr-o cladire de aproximativ 1000 mp. in baza unui contract de inchiriere. Conform legislatie in domeniu noi trebuie sa obtinem autorizatia de functionare din punct de vedere al Situatiilor de Urgenta (PSI). Pentru a obtine aceasta autorizatie avem nevoie de avizul PSI de la proprietar. In urma investigarii documentelor am aflat ca acesta nu are acest aviz pentru ca la momentul construirii cladirii (2002) cei de la primaria sectorului 5 nu au cerut acest aviz prin certificatul de urbanism.

Intrebarea mea este urmatoarea:
1. Cine este obligat sa obtina acest aviz PSI ? Proprietarul sau noi chiriasii? Scrie in vreo lege a cui este obligativitatea obtinerii acestui aviz PSI?

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns, am gasit in contractul cu proprietarul faptul ca este responsabilitatea acestuia de a face aceste verificari..
Răspuns la discuția Stricaciuni prin neglijenta
imi cer scuze...era doar prin neglijenta...
stricaciuni provocate de angajat prin neglijenta.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca scrie in vreo lege ca obligativitatea de a efectua verificarea PRAM revine proprietarului cladirii.
Multumesc
Am o intrebare referitoare la stricaciuni provocate de angajat prin neglijenta companiei.

Putem sa consideram aceasta fapta o abatere disciplinara?
Multumesc
Răspuns la discuția CSSM
Eu as intelege ca in cazul activitatilor temporare care nu depasesc 3 luni nu este obligatoriu constituirea CSSM-ului. Dar daca dumneavoastra imi spuneti ca nu este asa, va cred pentru ca aveti mai multa experienta.
Răspuns la discuția CSSM
Multumesc pentru raspuns.
Discuție CSSM
Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la constituirea CSSM-ului.
Daca avem o perioada de 3 luni in care vom depasii 50 de angajati (angajam cu CIM pe perioada determinata) este obligatoriu constituim CSSM?

Multumesc,
Mirela