avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate eukyra

Activitate eukyra

@gi-jane2
va multumesc pentru raspuns.Stiam toate acestea,dar totusi nu mi se pare "corect"sa vina ciestecine,adica o firma colea si sa ceara asa dupa ureche o suma de bani.Si asta,doar pentru ca banca nu a avut rabdare,sa se redreseze oarecum persoana in cauza,sa poata relua platile catre ea ,dupa o perioada mai grea,sa zicem.Nu pot concepe sa platesc o suma de...unei terte persoane cu care nu am avut nici in clin nici in maneca,nu am semnat nimic,nu am primit oficial nimic,mi se pare un fel de hotie cu acte.D-sii stabilesc momentul si suma?Asta e alta gogomanie.Asa pot astepta zeci de ani,pana se strange o suma frumusica si atunci...dau lovitura.Un fel de camatarie sa intelegem?
O seara placuta tuturor
Chiar daca au trecut 3 ani de la ultima plata?
Ce vreti sa spuneti,ca doar eu pot hotari ce sa fac?
Va multumesc.
August 2010,este ultima rata platita catre banca,dintr-un credit,a carui scadenta este 2017.As dori sa intreb,daca am cumpratat un autoturism,risc in cazul in care-i inscriu pe numele meu,sa-l pierd,in cazul in care firma de recuperare face demersuri pentru racuperarea datoriei?Mai am o casa pe numele meu.(pe scurt aestea sunt datele problemei).Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri pertinente si obiective.
Răspuns la discuția Demersuri succesiune
eukyra a scris:

Buna ziua,situatia in cazul meu,sta astfel:
Ambii parinti au decedat.Suntem 3 frati,doi dintre ei neavand pretentii la succesiune.In conditiile in care exista titlu de proprietate pe numele tatalui meu,decedat in anul 2000,as dori sa stiu ce demersuri am de facut pentru a putea demara succesiunea.Daca avem titlu de proprietate,inseamna ca sunt intabulate bunurile?
Va multumesc


Buna ziua,situatia in cazul meu,sta astfel:
Ambii parinti au decedat.Suntem 3 frati,doi dintre ei neavand pretentii la succesiune.In conditiile in care exista titlu de proprietate pe numele tatalui meu,decedat in anul 2000,as dori sa stiu ce demersuri am de facut pentru a putea demara succesiunea.
Va multumesc
Răspuns la discuția Poprire cont?
Dar,in situatia in care cel care trimite banii,specifica numele imputernicitului pentru care trimite de fapt banii,adica...nume titular cont,pentru nume imputernicit,deoarece trebuie sa specifice numele imputernicitului pentru care de fapt trimite banii(este o situatie oficiala),dar datorita faptului ca persoana(imputernicitul) nu are un cont al sau personal(avand datorii vechi la banca,de peste 3 ani si nu vrea sa riste sa-i ia banca toti banii,in cazul in care mai figureaza la banca,intre timp creditul a fost cesionat unei firme de recuperari,nu vrea persoana sa riste sa i se popreasca toata suma,chiar daca firma nu a facut un demers oficial pentru a obliga persoana la plata datoriilor),este nevoit sa faca tranzactia printr-un cont bancar,acest cont al fiului sau.
Va multumesc
Răspuns la discuția procedura inscriere masa credala
Mediere-HTA a scris:

Gasiti termenul limita de inscriere in tabelul creditorilor in sentinta civila data de tribunal.


In sentinta civila nu exista asa ceva.Firma a intrat in faliment ulterior.
Răspuns la discuția procedura inscriere masa credala
In cat timp poti sa te inscrii la masa credala,dupa o hotarare definitiva pentru recuperarea salariilor?
Răspuns la discuția Situatie recuperatori credit
gerberga a scris:

Termenul de prescriptie este de 3 ani si curge de la data declararii scadentei anticipate a creditului.



Ce inseamna exact"scadenta anticipata a creditului"?Cine fixeaza sccadenta anticipata?
Multumesc
Răspuns la discuția O parere... pentru cine intelege
Da,s-a simtit f.lezat de" curajul" meu(nu conteaza cat m-am simtit eu de lezat)Dar,tot raul spre bine,sa spunem.Dreptatea triumfa intr-un final...
@freeelis ,va multumesc mult ptr.raspunsuri si incurajari...a mai ramas totusi speranta.