avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate justme8

Activitate justme8

Răspuns la discuția executare silita
imi poate raspunde cineva???
oare e normal sa mi se blocheze conturile desi eu achitam lunar, sa mi se faca prb la munca, sa platesc taxe de popriri conturi si apoi alte taxe cum ca mi s au scos popririle de pe conturi, doar pt ca acest "destept" de executor jud. mi a dat un cont pe care banca nu l putea identifica, ba mai mult ca sa se scuze mi a reprosat ca nu am venit personal sa le inmanez copiile dupa op-uri , cum ca am achitat.
ce lege ma obliga pe mine sa fac asta? si pt care eu tr sa suport niste prejudicii aduse de acest executor?
am avut un credit de nevoi personale pe care nu am reusit sa l achit in intregime, adica am achitat suma luata de la banca fara dobanzile aferente creditului.
evident k am fost instiintata ca am fost executata silit.asa ca m am prezentat la biroul executorului judecatoresc unde am cazut de comun acord sa achit esalonat datoriile atat catre el cat si catre banca.
am achitat timp de 5 luni de zile intr un cont inmanat de executor, dupa care sa ma trezesc in a 6 a luna ca mi s au blocat conturile, firma unde lucrez m a contactat si ea la randul ei , spunandu mi ca a primit o poprire pe salariu din partea acestui executor jud.
eu plateam aceasta suma esalonata dintr un cont personal la banca x (unde aveam creditul neachitat) intr un cont la aceeasi banca (furnizat de executor).
afladu ma in imposibilitatea de a mi folosi cardurile (blocate) am luat legatura atat cu banca x cat si cu executorul , banca nu stia de ce mi se daduse acel cont sa virez banii si nu l puteau identifica, iar executorul ma scotea vinovata ca nu am venit personal la birou sa prezint op-urile.
intrebarea mea este: unde este greseala? cine a gresit conform legii si cine tr sa raspunda pt prejudiciul care mi s a creat?
buna ziua,

as dori sa stiu cine il 'angajeaza' (daca pot sa ma exprim asa) pe executorul judecatoresc sa execute un credit de nevoi pers. neachitat?
Discuție custodie copil
as dori sa cer custodia exclusiva a copilului..in prezent am custodie comuna cu tatal copilului (nu suntem casatoriti;copilul are 6 ani) si asta pt ca desi am incercat sa fim o familie, facea scandaluri, imi teroriza psihic copilul cu tipete si certuri, ba mai mult am si plangere la politie, am si certificat de la IML cum ca m a agresat fizic.
intrebarea mea este, ce sanse am sa obtin custodia exclusiva a copilului? pot scoate copilul din oras sau din tara fara aprobarea lui daca voi avea eu custodia exclusiva a copilului?
dar conform legii...sa ma exprim asa....un bun primit drept cadou (cel care l-a facut are dovezile de plata) cui apartine de drept si de fapt???
intrebare:

in cazul in care cineva iti face un cadou, sa luam ca si ex. un telefon si sa presupunem ca il plateste cu cardul si astfel are in extras plata acestui bun, dar acea persoana ti l face cadou, iar tu detii doar un bon fiscal si garantia, dupa care la un scandal merge la politie si te reclama de furt....tu ce poti face ca si "detinator al unui simplu cadou " pe care nu l ai cerut , ci ti s a dat cu titlu de CADOU???
Adica as vrea sa stiu daca exista vreo lege in care tu ca persoana care primesti un cadou esti protejat in vreun fel de persoana care ti-a oferit un cadou, dupa care se razgandeste pe parcurs, il cere inapoi, ba chiar te reclama la politie, acesta detinand chitantele.
Se poate rezolva cu martori? Exista vreo lege?

Interventie moderator: pentru a nu incalca regulamentul de forum, va rog sa evitati scrierea cu majuscule. Multumesc pentru intelegere.
Răspuns la discuția Agresiuni fizice si verbale
nu cred k tr sa fi fost casatorita cu acest individ k sa pot obtine ordin de restrictie...mi se pare aberant...
dar daca ma hartuia vreun vecin, nu puteam obtine ordin de restrictie???
buna ziua,

mi se pare de a dreptul hilar ce se intampla in tara asta.
am o prb ,destul de penibila ,din pct meu de vedere, cu fostul concubin, pt care am depus plangeri la politie, acum as vrea sa obtin si un ordin de restrictie impotriva ac individ.
in ce consta problema: ma agreseaza cu mesaje, telefoane, ma urmareste pt niste cadouri facute de acesta cu diferite ocazii : zile onomastice, zile nastere ....pe care si le vrea inapoi si sa nu va ganditi ca vorbesc despre masini, apartamente si alte minunatii, ci despre cateva lucruri banale care intra la categoria consumabile.

intrebarea mea este ce pot face in afara de ce am scris mai sus?? plangeri politie...ordin restrictie...??
Răspuns la discuția Insolventa - firma noua
puteti fi mai explicita?
in cazul in care esti admin. si asoc unic, ai intrat cu firma in insolventa, s au definitivat apoi toate procedurile si s a dizolvat firma, daca vrei sa ti faci alta noua tot k admin si asociat unic exista vreun impediment?