avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Activitate Paulapaul

Activitate Paulapaul

Buna ziua !

Sunt un contabil de scoala si ma confrunt cu urmatoarele probleme>

. In anul scolar 2011/2012 am avut un cadru didactic, titular,barbat, anterior fusese sotia,care incepand cu data de 01.09.2012 a intrat in CCC si a revenit la post la implinirea varstei de 2 ani a copilului, 15 mai 2012. Vreau sa intreb daca pana la data de 31.08.2012, data de sfarsit de an scolar trebuie sa beneficieze de zile de concediu de odihna, pt perioada de dupa 15 mai 2012.

2. Sunt obligata ca la plecarea in CCC a unei angajate sa-i platesc c/v zilelor de CO sau la revenirea la post, fiind cadru didactic titular.
Buna ziua !

Vreau sa intreb cand pot beneficia de cele 126 zile concediu de sarcina si lauzie. Eu stiu ca sunt obligata ca 42 de zile sa le ieu dupa nastere ira diferenta de 84 zile inainte de nastere sau dupa cele 42 de zile dupa nastere.


Multumesc mult !!!
Da, am omis ceea ce era mai important> femeie, nascuta la data de 11.05.1953







Buna ziua


Sunt cadru didactic, cu vechime in invatamant la 01.09.2012 de 37 ani, gr. did.I.
Vreau sa intreb
-daca ma pot pensiona anticipat?
- cu ce data ?
_ daca ma pot pensiona anticipat incepand cu data de 1 iulie 2012 si daca pot beneficia in iulie si august si de pensie si de salariu sau mi se plateste concediul de odihna pentru cat am lucrat in anul scolar si cu 1 iulie intru in pensie anticipata.

Multumesc mult !!
Multumesc pentru raspuns, dar cred ca nu am fost prea explicita:
- intradevar m-am transferat in alta localitate, dar localitatea in care m-am transferat are un spor de izolare mai mare : 20% fata de localitatea in care am fost inainte de transfer: 3%.
Cred ca sunt indreptatita sa beneficiez de acest spor in continuare.
Buna ziua !


Daca cineva poate sa-mi ras[punda la urmatoarea problema ii multumesc foarte mult.


Sunt cadru didactic titular intr-o unitate de invatamant din SJ trensferata in interesul invatamantului in alta Unitate PJ din SJ.
Incepand cu data de 1 martie 2012 mi s-a sistat compensatiile tranzitorii. Este corect ????
Care este temeiul legal conform caruia mi s-au sistat aceste compensatii??



Multumesc mult.
Buna ziua,

Stiu ca exista un ordin sau lege care acorda indemnizatie maternitate pentru elevele de liceu cu conditia sa frecventeze cursurile.
Va rog sa-mi spuneti exact ce lege este , ce prevederi are si cum se incadreaza o eleva de liceu de 17 ani



Multumesc anticipat !!!
Răspuns la discuția Plata concediu de odihna
pe ultima luna lucrata mi s-au acordat drepturile salariale pe luna respectiva dar nu mi s-a acordat conc de odihna
mai pot recupera banii pentru c odihna pt perioada respectiva
Răspuns la discuția Probleme reabilitare ulita
Multumesc pentru raspuns /

dar..... persoanele respective nu au gard , locul de gard il tin maracinii respectivi
primaria nu se implica ci scoate la inaintare locuitorii de pe ulita respectiva
si intrebarea este daca aceste persoane pot fi atacate daca curata ei portiunea respectiva
O intrebare scurta:
O persoana, profesor suplinitor calificat , angajat pe perioada determinata care a intrat in concediu ingrijire copil pana la 2 ani in mai 2010, acum cu data de 1 sept 2011 incadrat ca profesor suplinitor calificat in anul scolar 2011/2012 poate sa solicite plata concediului de odihna aferent perioadei lucrate anterior nasterii copilului ? plata c odihna nu s-a facut in momentul acordarii conced pt ingrijire copil pana la 2 ani. trebuia platit atunci ??
Acuma se mai poate plati ??
Cum se procedeaza ??
Multumesc.