avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate TZEPU

Activitate TZEPU

buna ziua!as dori sa stiu daca pot face revizuirea pensiei tatalui mai devreme decat data mentionata de ei.invocand vreun motiv sau ceva.vreau fac un imprumut in banca si nu pot pt ca are pensie revizuibila.poate dupa rezivie va primi nerevizuibila.multumesc pentru raspunsuri
buna ziua.tata are 60 ani,este pensionar pe caz de boala de 11 ani(a fost sofer),de 5 ani are pensie de handicap iar anul acesta i-am facut marire de grad deoarece de un an nu mai poate sa mearga(are scleroza in placi).luna aceasta trebuie sa vina pensia marita cu 500 lei.pana acu avea 800 lei.as vrea sa fac un credit la o banca prin pensia lui.nu stiu daca mai are comisie,dar presupun ca daca i-a dat grad marit,cum ca nu poate merge si are nevoie de insotitor nu cred ca mai e nevoie de comisie.ce trebuie sa fac,ce acte imi trebuie?multumesc pentru raspunsuri!!
Răspuns la discuția ordonanta
inca o intrebare
am fost azi la politia rutiera la pitesti,unde apartin eu si mi s-a zis sa ma duc la politie la targoviste,pt ca fapta s-a intamplat in gaesti.nu stiu ce sa mai cred.un prieten politist mi-a zis ca e la pitesti,de la pitesti ca e la targoviste.unde e permisul meu?
Răspuns la discuția ordonanta
multumesc
Discuție ordonanta
buna ziua
am primit o ordonanta de la parchetul Gaesti,in care scrie ca am iesit de sub urmarirea penala.
am fost cercetat pentru art 85 lin 1.
am condus o masina neinmatriculata care nu avea motor.in ordonanta scrie ca nu se considera autovehicul deoarece nu putea fi autopropulsata.am fost tractat.
nu scrie nimic de nici o amenda sau de retinere a permisului in acea ordonanta.
o sa primesc inapoi permisul?in aceasta perioada am circulat cu dovada,pe care o prelungeam.
va multumesc!
Răspuns la discuția plangere penala
va multumesc pentru raspunsuri
Discuție plangere penala
am o intrebare.
dupa cat timp pot depune o plangere la politie?
este vorba despre violare de domiciliu,atunci am sunat la 112,a venit politia dar m-am razgandit.
este vorba de 29 august.
mai pot depune plangere acu?
sau mai exact,pana cand pot sa depun?
va multumesc pentru raspunsuri!
va salut!
am primit o instiintare de plata de la fisc in urma unui proces ce a durat doi ani.
amenda are suma de 1900 lei.
in urma procesului am primit condamnare 4 ani cu suspendare.
cum trebuie sa platesc amenda?
trebuie achitata toata suma odata?sau pot sa o achit in rate?
daca nu o achit ce se intampla?
va multumesc!
maine o sa ma duc la procuror dar nu am model de cerere.imi puteti trimite un model de cerere de prelungire a dovezii?adresa mea de email : popiku_19@yahoo.com
multumesc
am fost la secretariat la parchet pentru prelungirea dovezii,dar mi-au spus ca nu se poate prelungi pentru astfel de fapta.cererea pentru prelungire unde o fac?la politie sau la procuror?
multumesc