avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Bubinubi

Activitate Bubinubi

2. In situatia in care o societate comerciala nu are punct de lucru (sediu secundar) la locatia X, dar are drepturi de folosinta asupra spatiului respectiv in baza unui contract de comodat, poate sa aiba angajati in acea locatie (persoanele respective se ocupa de ingrijirea acelei locatii)? daca da, care ar fi justificarea? daca nu, cum as putea sa fac sa se poata? societatea nu are ca obiect de activitate prestari servicii.
Mi-ati putea spune, va rog, care sunt implicatiile privind angajarea unui ingrijitor pentru o casa personala (fara a fi persoana fizica autorizata)?
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze persoana angajator in ceea ce priveste angajarea? Se face un contract de munca obisnuit, care se inregistreaza la ITM...
Cum se platesc asig. soc. si fd. speciale?
Imi puteti indica anumite surse pentru documentare?



Dar decizia in baza careia se modifica salariul in statul de plata cine trebuie sa o emita?
1. Decizia este emisa de angajatorul care detaseaza (X) si comunicata angajatorului la care sunt detasati (Y);
2. Decizia este emisa direct de catre Y si operata in revisal de catre X in momentul incetarii detasarii;
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
am cativa salariati detasati la o alta societate cu salarii sub minimul brut pe tara cu 01.01.2015 ... cum procedez cu revisalul?
decizia de majorare a fost emisa de catre angajatorul la care sunt detasati.
Nu operez majorarea in revisal cum nu operez nicio alta modificare la contract, toate aceste modificari reiesind din adeverinta de vechime pe care o va elibera la sfarsitul perioadei de detasare angajatorul la care sunt detasati?
Modificarea salariului se face in baza / cu referire la deciza de detasare, nu?
Va multumesc!
salariata se afla deja in CCC.
freeelis a scris:

Art. 75. C.mun.
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
...

Neacordarea de catre angajator a termenului de preaviz atrage, in conformitate cu dispozitiile art. 78 C. muncii, nulitatea absoluta a concedierii, chiar daca masura concedierii respecta toate celelalte dispozitii legale.


Cum facem daca situatia financiara a societatii a carei activitate este suspendata nu permite plata salariatei in perioada de preaviz, nici macar a indemnizatiei de minimum 75% din salariu de baza (somaj tehnic)? practic eu nu pot sa ii acord cele 20 zile de preaviz... nu pot sa ii fac actele de somaj imediat dupa solicitarea acesteia de reluare a activitatii? Cand normal ar trebui sa fie informata salariata aflata in CCC despre suspendarea activitatii? este suficienta informarea in momentul solicitarii de reluare a activitatii dupa CCC?

Va multumesc!
Multumesc!
Buna ziua,

va rog sa ma indrumati in rezolvarea urmatoarei situatii:
unui salariat i s-a desfiintat postul urmand a fi concediat pt desfiintare post cf. art. 65 CM si am cateva nelamuriri in ceea ce priveste stagiul de cotizare (daca salariatul se incadreaza in conditiile de acordare somaj);
- in oct. 2011 revine la serviciu dupa concediul pentru cresterea copilului;
- cu 05 febr. 2013 este concediat pt desfiintare post cf art. 65 CM si pleaca in somaj.
- cu 02.dec. 2014 se angajeaza la o alta societate dupa 9 luni de somaj;
- cu nov. 2014 i se desfiinteaza postul si este trimis in somaj.
avand in vedere perioadele de cotizatie precizate mai sus, salariatul are stagiul de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni?

data incetarii CIM 15.11.2014 - 24 de luni = 15.11.2012
stagiu cotizare 2014 - 10,5 luni
stagiu cotizare 2013 - 1 luna la ultima societate si 1 luna la prima societate

Indeplineste salariatul conditia celor 12 luni de stagiu? Am calculat corect?
Va multumesc!


Buna ziua,

se acorda liber platit 6 si 7 octombrie pentru sarbatorile cultului musulman, respectiv a treia si a patra zi de sarbatoare in conditiile in care, in 2014, prima si a doua zi de kurban bayrami cad sambata si duminica?
Cum operez in revisal reducerea salariului daca salariu dupa diminuare se situeaza sub minimul salariului minim pe economie?

Multumesc!