avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Activitate hahabubu

Activitate hahabubu

as dori din suflet sa-mi raspunda un avocat daca se merita sa intentez procez unei persoane de rea credinta care nu vrea sa-mi mai restituie banii si daca proba cu tel mobil (mesaje , convorbiri ) se poate constitui proba in instanta
va multumesc anticipat , Mihaela
In luna martie ac am dat unui prieten sub forma de imprumut suma de 50 milioane bani vechi , Mi-a promis ca in 3 luni imi da banii inapoi
N-as fi gindit o clipa ca intentiile lui sint neserioase si nu-mi va mai restitui banii
Mentionez ca banii i-am depus in contul surorii lui , iar el i-a ridicat cu cardul
Lamuriti-ma daca actionindu-l in judecata am sanse sa-l fac sa-mi restuie banii avind in vedere ca detin toate chitantele cu care am depus banii
Mai mult decit atit am mesaje scrise de el in care imi tot promite ca-mi da banii dar nimic nu se finalizaza
Acum , mai nou nu-mi mai raspunde deloc nici la telefon
As vrea un raspuns pertinent , edificator daca se merita sa il actionez in instanta avind in vedere ca am numai 2 probe prin care il pot acuza de rea credinta
1- chitantele cu care i-am depus banii in contul surorii lui ;
2- mesajele date de el pe tel mobil in care recunoaste ca are sa-mi datoreze banii
Pot constitui astea probe suficiente in instanta cu care pot sa cistig procesul si sa-l fac cumva sa-mi restituie banii?
Astept un raspuns edificator Si in speranta ca-mi veti raspunde, va multumesc anticipat , Mihaela
ar fi bine sa scrieti ministrului sanatatii si dl director de la ANPH = autoritatea nationala a persoanelor cu handicap . Sint sigura ca veti primi sprijin
Poate o rezolvati cumva
Multa bafta !
Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor !!
Parintii tai poate au dreptate , sau au un motiv intemeiat de nu-ti accepta prietenul
Cred ca esti prea tinara sa ai copii , si pune bine in balanta sentimentele prietenului tau, ca din gura e usor sa rezolvi multe , dar realitatea poate fi mai cruda
Si eu am o fata si de accea gindesc asa
Ar fi bine sa cumpanesti bine totul ,si sa-ti mai asculti si pariintii
Un copil implica multe , si iti inchizi viata in casa de f tinara
Asa vi se pare voua ca dragostea e mare , sinteti cu capul in nori , prea credeti ca tot ce zboara se maninca
Fa-ti o situatie , invata ca maritata o sa fii toata viata
Si e bine sa ai de partea ta parintii - care sint SINGURELE persoane din lume care te iubesc neconditionat si te invata de bine !
Decizia o iei tu , dar sa nu regreti mai tirziu
Răspuns la discuția este bine sa mint la proces?
FETITOOOOOOOO, trezeste-te ! la citi escroci sint patronii in ziua de azi nu merita sa risti
Fa-ti nunta , pune conditia sa-ti dea banii pina in proces si apoi in fata instantei jurind pe biblie spui adevarul gol- golut , pt ca ea efectiv nu are ce sa-ti mai faca !
Nu uita , o marturie mincinoasa se poate descoperi si e pacat sa stai citiva ani dupa gratii ,cu atit mai mult ciu cit esti f tinara
Eventual , consulta un avocat care te poate invata concret ce sa spui in instanta pt ca esti f fricoasa si debusolata
Si nu uita , totdeauna minciuna are picioare scurte...............
De astfel de oameni trebuie sa te feresi in viata , ei isi fac interesul si tu ramii cu sa suporti consecintele
DECI , sa ai putere sa rezisti si nu in ultimul rind "CASA DE PIATRA!"
Răspuns la discuția nume de familie scris gresit
stimata dna sau domn
pt ca am trecut prin asa ceva va sfatuiesc sa faceti TOATE demersurile acum cd tatal dv mai e in viata - pt ca procedura e mai simpla
in caz de deces al tatalui veti avea de umblat prin tribunal , eu am fost nevoita sa angajez si avocat si asta numai si numai din greseala unei functionare de la primarie care nu a scris corect numele
sinteti nevoita sa schimbati ABSOLUT toate actele, altfel nu sinteti recunoscuta ca fiica a tatalui dv .
Eu am asteptat 8 luni sa fac toate demersurile (inclusiv procesul in instanta) , ca asa e in tara noastra unii gresesc si altii platesc
Multa bafta si puere sa rezistati cu nervii !
Pt Domnul MIRCEA CARP
Sint pensionata din 1997 COD 10 , nascuta in 1959 1mai . Pe decizia de pensie scrie "pt limita de virsta " , atunci cind m-am pensionat pe caz de boala exista alta lege de pensionare
V-as intreba daca ramin cu pensia care o am acum pt toata viata sau ea se va mai mari cind ar trebui sa implinesc anii pt pensia definitiva .
Mentionez ca am 51 ani si gradul 2 handicap si am lucrat 15 ani si o luna , apoi m-am pensionat pt boala grava de care sufar
As dori niste precizari referitoare la pensia de handicap
Mentionez ca sint nascuta la 1 mai 1959 sex fem,am lucrat 15 ani si o luna si in anul 1997 m-am pensionat pt limita de virsta ,nerevizuibil .
Mentionez ca sufar de maladia Addison si iau tratament de substitutie cu cortizon de cind ma stiu starea sanatatii mele alterindu-se odata cu trecerea anilor .
As vrea sa stiu daca noua lege a persoanelor cu handicap intrata in vigoare la 1 ian 2011 ma afecteaza cumva , avind in vedere ca persoanele cu handicap sint pensionate cu 10 ani mai devreme de virsta standard de pensionare si cd pot iesi la pensie definitiv ?
Si daca mai pot fi chemata la revizuire periodica avind in vedere ca boala de care sufar se incadreaza la boli grave
In speranta ca-mi veti raspunde , va multumesc anticipat