avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_mihai

Activitate mihai_mihai

Discuție Politia locala
buna seara. in urma OUG 63/2010 am fost eliberat din functie din cadrul unei politii comunitare. am actionat instititia in instanta iar instanta a respins actiunea. de la 01.01.2011 Politia comunitara s-a transformat in politia locala conform legii 155/2010. La actiunea respinsa am facut recurs in luna februarie. Intrebarea este : Mai pot solicita reintegrarea in functia publica ?
problema este ca am aflat de aceasta decizie destul de tarziu, dupa ce aceasta si-a produs efectul si cand nu mai putea fi atacata in instanta.
am facut recurs la o actiune respinsa de tribunalul bucuresti. primul termen de recurs este in septembrie. Legea imi permite sa depun cerere de preschimbare termen ?
VA MULTUMESC ANTICIPAT



O alta intrebare daca se poate:

Daca decizia prin care s-a facut reducerea de 25%, cu toate ca este individuala, nu mi-a fost adusa la cunostiinta, nu cumva a fost incalcat dreptul constitutional privind liberul acces la justitie ? este corect ca sa nu imi fie adusa la cunostiinta acea decizie ?:O:O:stunned:
Răspuns la discuția preaviz
sa fiu mai explicit un pic.

conducatorul institutiei emite decizia D1780/16.08.2010 prin care da preaviz de 30 de zile la un numar de 420 de angajati. Decizia D1780 nu ne este comunicata in nici un fel dar in schimb se emit instiintari cu numar de inregistrare, individuale, prin care suntem anuntati de termenul de preaviz dar in care nu se aduce in discutie si decizia efectiva D1780 prin care s-a dispus preavizul.

deci sunt 2 acte distincte
1 - decizia D1780 /16.08.2010 - decizia de preaviz
2 - instiintarea NR. 1815/16.08.2010 - informare cu privire la efectele deciziei D1780

instiintarea nu poate fi atacata la tribunal dar decizia poate deoarece este un act administrativ. de accea zic ca necomunicarea deciziei D1780/16.08.2010 limiteaza dreptul la justitiei , zic eu .
Discuție preaviz
este legal ca o institutiei publica sa emita o decizie de preaviz si sa nu ti-o comunice ? in schimb printr-o instiintare sa iti comunice ca ai 30 de zile de preaviz fara sa faca referire in acea informare de decizia propriu ziza astfel incalcand dreptul de acces la justitie, dreptul de a putea ataca in instanta acea decizie care te priveste in mod direct si care modifaca raporturile de serviciu intrucat din momentul acordarii preavizului rap[orturile se modifica din perioada nedeterminata intr-o perioada determinata respectin 30 de zile cat este preavizul.
sunt functionar public si am fost eliberat din functie in baza OUG 63/2010. M-am judecat cu institutia la sectia de contencios administrativ a tribunalului bucuresti unde actiunea a fost respinsa. as vrea sa fac recurs dar nu stiu cum sa procedez. va rog daca se poate sa ma ajutati cu un model de actiune de recurs .astept modele pentru a le adapta la eugen_ab2003@yahoo.com. va multumesc
Răspuns la discuția Carte de identitate expirata
va multumes mult de toe pentru sfaturi
Răspuns la discuția Carte de identitate expirata
o carte provizorie este gata pe data de 8 si o ridic dupa ora procesului. Ajutati-ma ca nu stiu ce sa fac. M-as putea ajuta de permisul de conducere ?
urgent urgent urgent
pe data de 08.12.2010 am termen la tribunal si mi-am dat seama ca am cartea de identitate expirata.
ce pot sa fac in aceasta situatie pentru ca daca depun actele pentru un nou buletini depasesc data de 08.12.2010 ?
ma pot legitima cu permis de conducere sau certificat de nastere ?
mentionez ca nu am nici pasaport
Răspuns la discuția preaviz
urgent urgent urgent
pe data de 08.12.2010 am termen la tribunal si mi-am dat seama ca am cartea de identitate expirata.
ce pot sa fac in aceasta situatie pentru ca daca depun actele pentru un nou buletini depasesc data de 08.12.2010 ?
ma pot legitima cu permis de conducere sau certificat de nastere ?
mentionez ca nu am nici pasaport