avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate mara_m

Activitate mara_m

am inteles ca printr-un memoriu justificativ la anaf voi putea recapata ro.
e adevarat sau l-am pierdut definitiv?
pt ca firma fiind de transp international de marfa va depasi plafonul de 65000 euro
cum tb sa procedez?
decizia prin care mi s-a luat ro e art 153 alin 9 lit e
va rog frumos astept raspuns
multumesc pt raspuns
din pacate voi fi nevoit sa inchid firma
am fost firma platitoare de tva .nu am avut activitate o per mai lunga drept pt care datorita unei legi am ramas fara RO.Acum vreau sa reincep activitatea firmei si sa redevin platitor de tva pt ca am nevoie sa inscriu firma in ROI.Si mi s-a spus ca odata pierdut RO nu il mai pot recupera pt ca au trecut cele 180 zile in care puteam cere acest lucru dar eu nu am stiut de acest termen.
Mi s-a mai spus ca dupa 3 luni de activitate pot totusi sa obt. RO sau ca pot obt un cod special cu care ma pot inregistra la ROI dar nu voi putea face decat prestari serv si daca fac achizitii pe firma va tb sa platesc TVA-ul in Romania fara sa-l mai pot recupera.
As dori o solutie sau o lamurire in legatura cu acest subiect.
Va multumesc !
Buna ziua !
Am revenit la lucru cand copilul meu avea 9 luni si mi s-a dat dreptul sa lucrez 6 ore si sa fiu platita 8.
Acum copilul are deja 1 an si am revenit la 8 ore.
Intrebarea este legea iti permite sa lucrezi 6 ore pana cand copilul face 1 an sau pana la 2 ani?
Va multumesc !
Discuție tichete cresa
Am o fetita de 8 luni care va merge la o cresa particulara pt ca eu ma voi intoarce la serv. si ma intereseaza sa obtin tichetele de cresa. Dar as vrea sa stiu si daca cresa tb sa indeplineasca anumite conditii pt a primi aceste tichete?Tb sa aibe un contract semnat in sensul acesta?As vrea sa stiu care sunt procedurile pt ca nu vreau sa ma intalnesc cu un obstacol nici din partea cresei si nici din partea angajatorului.
Va multumesc !
Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata.

Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta de 55 ani si as avea un stagiu de cotizare de 36 de ani.Intrebarea mea este care va fi penalizarea avand in vedere ca am un stagiu de cotizare peste cel max.Cum se aplica aceasta penalizare?Gradual in functie de stagiul de cotizare sau nu are importanta ca ai un stagiu de cotizare mai mare decat cel prevazut? Sper ca m-am facut inteleasa.

Aceeasi intrebare si pt sotul meu.El e nascut in 31.08.1955 si lucreaza din august 1972 pana in prezent si in continuare.El are lucrati in acesti ani o perioada de 3 ani si 8 luni pe santier gr II.Il ajuta cu ceva aceasta perioada cu gr II in sensul ca ar putea fi un avantaj in cazul unei pensii anticipate?Care e anul cand se poate pensiona anticipat si care e penalizarea in cazul lui?

Va multumesc anticipat in speranta unui raspuns imediat !



as vrea sa stiu daca am nascut in iulie 2010 si ma intorc la serv in februarie 2011 cf. oug/08.12.2010 beneficiez de stimulent de 500 ron lunar?
multumesc
as vrea sa stiu daca am nascut in iulie 2010 si ma intorc la serv in februarie 2011 cf. oug/08.12.2010 beneficiez de stimulent de 500 ron lunar?
multumesc
dupa cate stiu eu nu cred ca CIM mi-a fost suspendat ci urmeza ca in 19.11.2010 daca nu cer Co sa mi-l suspende
Am lucrat anul acesta pana la data de 09.07.2010(inclusiv) dupa care am luat 4 zile Co iar pe 16.07.2010 am nascut.Din 16.07.2010 si pana in 18.11.2010 sunt in concediu de maternitate (cele 126 zile).
Vreau sa stiu daca dupa cele 126 zile as putea sa iau 8 zile Co (practic sa ocup toata luna nov.)dupa care sa intru in concediu crestere copil.Mentionez ca in total aveam de luat 14 zile Co din care nu am luat decat 4.
Am citit pe forum dar nu am inteles.Pt concediul de maternitate pe per scrisa mai sus(126 zile) beneficiez de zile de Co?
Daca la 1 martie 2011 ma intorc la serv pe per 01.03.2011-31.12.2011 beneficiez de zile de Co?