avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate tig33r

Activitate tig33r

Am fost si sunt casatorit cu o tipa cu care am o fata in varsta de 7 ani care a fost luata fara cunostinta si fara acordul meu de la domiciliul ei si dusa in italia in anul 2008, de atunci nu am putut sa-mi vad fetita nici macar sa o aud!ce as putea face legal pentru a dobandi custodia fetitei mele?as avea castig de cauza?Rog mult un raspuns urgent!multumesc
cam cat costa aceste proceduri?
Buna ziua as dori sa ma lamuresc cu o chestie.... Ambii bunici sunt decedati ei avand certificatul de proprietate pe numele lor, iar ca mostenitorii in numar de 4, din care 2 traiesc, iar 2 sunt decedati!in anul 1996 le am achitat fiecaruia dintre ei o suma de bani avand ca dovada o chitanta de mana plus 2 martori cu semnatura fiecaruia in parte precum, ca renunta la casa si terenul aferent.Cum as putea sa obtin prin cadru legal cat mai repede actul de proprietate sau sa mi se atribuie proprietatea.Am facut cadastrul pe numele meu (eu fiind fica unui mostenitor decedat).Mi s-a sugerat sa merg pe cale judecatoreasca, sa intentez proces asupra persoanelor care au primit suma de bani
o intrebare............... daca sa zicem ,,hartiile de la eos romania firmele de recuperare nu au ajuns la mine" si eu platesc ultima factura emisa de catre firma de telefonie, mi se mai pot pune penalitatile de la eos?
Am un prieten care si a facut abonament csm, a avut o factura de 200ron si nu a platit-o acum ii vine o somatie de la o firma de avocatura precum ca tre sa plateasca factura altfel il va da in judecata!omul nu detine bunuri, nu are venit legal poate sa ii faca ceva?
Răspuns la discuția intrare cu forta si bataie
mi am scos de la medicina legala si mi au dat 6-7 zile de spitalizare!in ce fapta se incadreaza?
o condamnare primita in italia cu suspendare, este valabila si in romania daca ,,calc" stramb?
Buna ziua in seara de ajun am fost la niste prieteni acasa,iar in jurul orei 4-5 au venit niste cunostinte in stare de ebrietate care vroiau sa intre in casa iar eu impreuna cu proprietarul i-am rugat sa paraseasca imobilul si nu le am permis sa intre!acestia au intrat cu forta in casa si ne au luat la bataie, eu am semne vizibile la cap,fata,spate!am sunat la 112 pentru a chema politia si salvearea deoarece nu ma mai puteam misca de durere, acolo mi au facut analizele necesare si apoi ingrijirile care erau nevoie!ce este de facut pentru a-i sanctiona pe cei 5?
Buna ziua! am inchiriat o masina de la o persoana care nu detine autorizatie,firma,nu a facut nici un contract cu mine,doar i-am platit o suma de bani pentru inchiriere(am martori),in urma calatorieri pe care urma sa o fac masina a suferit o avarie grava la motor care nu mi se datoreaza mie, rezultat aflat din mai multe serviceuri autorizate, dar domnul sustine ca nu il intereseaza si se foloseste de amenintari la adresa mea si a persoanelor cu care ma aflam in masina,in plus mi-a zis ca trebuie sa platesc reparatiile sau sa ii cumpar masina! poate sa imi faca ceva legal cu privirea la aceasta intamplare nefericita? ce ii pot face pentru a o termina cu injuriile si amenintarile? Va multumesc stima