avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Gina129

Activitate Gina129

In institutia publica in care lucrez am intalnit urmatoare situatie:

Persoana angajata pe perioada determinata pana la revenirea titularului postului Pana la data revenirii titularului, in cadrul insitutiei va fi scos la concurs un alt post vacant pentru ocupare pe perioada nedeterminata. Va rog sa-mi spuneti care este temeliul legal pentru ca aceasta persoana sa inceteze raportul de serviciu pe perioada determinata, sa participe la concurs ( indeplineste conditiile de vechime si studii) si sa fie numita in functia publica pe perioada nedeterminata. Va multumesc
Buna ziua,
In cadrul unei institutii publice exista un post unic, adica este singurul post din compartimentul restectiv si atributiile nu sunt indeplinite de catre o alta persoana.
Cum se poate ocupa acest post? prin redistribuire din corpul de rezerva? sau prin organizare concurs de recrutare?
Va multumesc
Buna ziua,

Am o hotarare definitiva, in urma unui proces e partaj, pe baza careia sunt proprietara unui apartament . Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa ma prezint , ce demersuri trebuie sa fac, ( carte funciara, intabulare, cadastru) in vederea vanzarii acestui apartament.
Va multumesc
Buna ziua,

Am avut un proces la judecatoria Galati, acum nu mai locuiesc in Galati, hotararea am primit-o la noua mea adresa, spuneti-mi va rog, pot sa merg sa legalizez hotararea ramasa definitiva la judecatoria din orasul unde locuiesc acum? pentru a nu mai face inca un drum pana la Galati? Prin aceasta hotarare am devenit proprietara unui apartament din Galati, unde trebuie sa ma prezint? care este procedura pentru intabulare, cadastru, carte funciara ?? Multumesc
Buna ziua,

Pentru a participa la un concurs pentru ocuparea functiei temporar vacante de consilier juridic , superior, este nevoie de min 9 ani vechime in specialitatea studiilor.
In cazul unei persoane care a lucrat ca inspector social, va rog sa-mi raspundeti daca vechimea in functia de inspector social poate fi considerata vechime in specialitatea studiilor absolvite ( studii juridice).

Va multumesc
Răspuns la discuția a doua inmatriculare urgent !!!
Va multumesc .
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati pentru rezolvarea urmatoarei probleme :
Vreau sa cumpar eu persoana fizica un autoturism Logan an fabricatie 2005, capacitate cilindrica 1390, proprietar societate comerciala (primul proprietar) care are sediul in alt judet fata de domiciliul meu.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat si ce taxe va trebuie sa pletesc eu.
Va multumesc
Buna yiua,
Ma aflu in partaj cu fostul sot, procesul de partaj este inceput din august 2009, suntem amandoi de acord sa incheim o tranyactie in care se specificam ca unul dintre imobile imi revine mie iar celalat imobil care are o valoare mai mare si un credit la banca sa ii ravina lui.
Va rog sa-mi spuneti daca este obligatoriu ca aceasta tranzactie sa fie incheiata la notar?, sau doar inte noi partile ? pentru a nu mai plati taxe notariale.
In cazul in care tranzactia nu este autentificata la notar, exista riscul ca judecatoarea dosarului sa nu tina cont de tranzactie ?
Va multumesc !
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema:
Vreau sa cumpar autoturism inmatriculat in alt judet proprietar persoana juridica si sa il reinscriu in judetul meu eu persoana fizica sa fiu viitorul proprietar.
Cum se procedeaza ?, ce acte imi sunt necesare ?