avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate ANDREI2002

Activitate ANDREI2002

Am solicitat de 2 ori cu cerere scrisa "cu nr de inregistrare si semnatura de primire" copii dupa note explicative date in urma cercetarilor disciplinare.
Asta a fost acum 8 luni si inca nici un raspuns.
Cum poate fi tras angajatorul la raspundere pt acest refuz de am i elibera copie conform cu originalul?
multumesc

Revin cu inca o intrebare.
Am fost sanctionat disciplinar de trei ori in 4 luni.
Nu am contestat aceste decizii de sanctionare in termenul e 30 zile.
Acum dupa 6 luni pot cere repunerea in termen pe motivul ca in perioada respectiva aveam probleme cu inima, am ajuns de mai multe ori la urgente si recomandarea doctorului pe langa medicamente a fost sa evit situatiile de stres si de conflict lucruri care au provocat disfunctionalitati al ritmului cardiac si probleme de tensiune.
Răspuns la discuția POPRIRE CONT
aveam cert de inregistrare cu CUI emis de registrul comertului
Discuție POPRIRE CONT
Buna ziua.
In 2009 am avut atat calitatea de salariat in cadrul unei societati cat si calitatea de pfa care se ocupa cu comert cu tamplarie pvc.Pfa avea datorie la finante 6400 ron, reprezentand impozit pe profit.
Pt recuperarea acestei datorii finantele pot pune poprire pe contul meu de salariu, sau pot pune poprire doar pe conturile detinute ca si pfa.

multumesc
Ideea este ca , conform fisei client furnizat de catre furnizorul meu am cumparat marfa de peste 119000 ron , deci teoretic daca mai adaug si profitul inseamna ca s a depasit pragul.
Buna ziua.
In cazul in care organul de control a stabilit pe baza fisa client cerut de la furnizorul meu principal o baza de impozitare mai mare decat aveam eu conform registrului de incasari si plati care este temeiul de drept pt a contesta decizia de impunere.
In baza acestor constatari m-au trecut la platitor de tva retroactiv incepand din 2008.
Ideea este ca furnizorul mi a facturat marfuri in plus de aprox 50.000 ron, ceea ce in realitate nu a fost livrat, si totusi fisc uya luat in calcul si aceasta suma plus profitul aferent de 15 % la stabilirea venitului total, motiv pt care am depasit pragul tva.
In cat timp pot formula contestatie, unde, si care este legea si art care constituie temeiul de drept?
multumesc
daca cer inscrierea in fals a unui document pe cale principala prin adresarea denuntului organelor de cercetare penala sau procurorului, si ulterior se dovedeste va nu a fost fals pot sa fiu acuzat de denunt calomnios?
Tin s ava spun ca este vorba despre o copie xerox a unei note explicative care a fost depus o data cu intampinarea de partea adversa.
Buna seara.
Am termen de judecata in Februarie 2011.
Angajatorul a depus in intampinare un act pe care o consider fals .
Inainte de termenul de judecata din Februarie pot sa solicit instantei sa oblige angajatorul sa puna in Februarie la dispozitie originalul acelui act.
imi este frica , ca in cazul in care voi solicita acest lucru in timpul sedintei o sa acorde iarasi o amanare ceea ce nu vreau.
Buna seara.
Imi puteti spune va rog frumos daca legea privind insolventa personala (persoana fizica) este in vigoare?
Daca da atunci cum se procedeaza in ceea ce priveste cererea de declansare a procedurii de insolventa personala.

multumesc
Răspuns la discuția ADNOTARI CODUL MUNCII
nefiind litera de lege considerati util mentionarea anumitor adnotari in instanta?
din experienta dumneavoastra judecatorii tin cont de aceste adnotari?
adnotarile din codul muncii sunt litera de lege, au valoare de lege sau sunt doar pareri si interpretari care nu au valoare in procese.
de unde pot sa fac rost de adnotarile anumitor articole gratuit?

multumesc