avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate alinaoana

Activitate alinaoana

Daca un angajat avea in iunie salariul de 630, fara vreun alt spor si in urma aplicarii legii 118, i-am diminuat sal . cu 25% si noul sal a devenit. 473 l-am adus pana la 600. Din ian. 2011 noi i-am aplicat 15% la 473 si i-ar fi revenit 544 lei, dar l-am adus pana la 670 si nu i-am dat 15% la 600, asta insemnand sa-i dam de 2 ori : o data pana la 600 si inca o data pana la 690???? Nu e corect .
Daca un elev este remunerat pentru o zi, in cadrul unei actiuni desfasurata la o institutie publica, ce contributii i se retin si in ce procente? Va multumesc
Daca voi fi numit in functie publica de conducere in 2011 si inca nu am studii de master sau postuniversitare, pot sa ma inscriu anul acesta sa obtin diploma de master?
Copilul meu poate sa-si schimbe numele dupa 18 ani, pe cale administrativa? Adica sa nu mai poarte numele fostului sot?
Daca un angajat avea sal. de incadrare 630 si vechime 15% rezulta un nou sal de baza de 725. Nu a mai avut nici un alt spor. In iulie in urma diminuarii ii rezulta un brut de 544 lei, pe care l-am adus pana la 600. Acum , acelui 544 i-am aplicat 15% in plus si a rezultat 626. Acesta l-am adus pana la min. de 670 cum spune legea. Nu am aplicat 15% in plus la brutul de 600, asta insemna sa-i marim de cate ori brutul?? Sa-l aduc la 690?Am procedat bine. Va rog di suflet sa-mi raspundeti. Multumesc.
Discuție sef serviciu
pot urma un curs postuniversitar in decurs de 5 ani de la numirea mea pe post de conducere?
Discuție calcul salarii
Daca am aplicat formula de reducere cu 25% asupra intregului brut e gresit?Sau trebuia la incadrare si de acolo rezultau implicit si celelalte sporuri reduse cu 25%? Oricum , rezultatul e acelasi. noi am considerat ca nu poti sa-i schimbi omului incadrarea initiala.Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc anticipat.