avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate avril_dor

Activitate avril_dor

Buna ziua! Daca am contract de munca pe 2ore/zi pot beneficia de indemnizatia minima de 1232 lei? este vreo problema daca vor fi doar 10 luni de contract in ultimii 2 ani, inainte de a se naste copilul?
Multumesc
Răspuns la discuția probleme cu vecinii
In certificatul de urbanism scrie ca se va construi la 3 m de gardul vecinului. Noi am depus proiectul cu distanta de 2 m fata de gard fara sa citim CU si fara sa stim de limita de 3 m. (Aici e de vina si proiectantul care a facut proiectul, nu?) De la primarie am obtinut autorizatia asa cum este in proiect, adica la 2 m. Eu inteleg ca este o ilegalitate ca avem casa la 2 m de gard dar cine poate fi tras la raspundere?
Noi, primaria sau proiectantul?
Noi ca si cetateni simpli, care nu sunt obligati sa cunoasca legile, am depus niste documente, facute de un proiectant autorizat, spre aprobare la primarie. Aici ar trebui sa fie niste oameni competenti care stiu legile si care n-ar fi trebuit sa aprobe proiectul daca era in ilegalitate, nu? Dar proiectul nostru s-a aprobat asa cum era. Deci eu vreau sa stiu pe cine va da vecinul in judecata: primaria sau pe noi. Sau el ne da pe noi in judecata si noi dam primaria?
Răspuns la discuția probleme cu vecinii
Noi cand am depus proiectul pentru autorizatie nu stiam de PUZ si de conditia de a construi la 3 m de gardul vecinului. Noi am depus, s-a aprobat fara sa intervenim in nici un fel si am construit respectand intocmai proiectul. Acum cine va putea fi tras la raspundere? Noi ca am respectat tot sau cineva de la primarie care a aprobat un proiect desi nu respecta PUZ-ul?
Buna ziua. PUZ ul din comuna Miroslava-Iasi spune ca orice casa se va construi la 3 m de gardul vecinului. Noi am avut proiect la 2 m de gard cu o fereastra pe partea cu vecinul. Proiectul s-a aprobat la primarie asa cum era, fara semnatura de la vecin, la 2m de gard. Noi am construit, am terminat, s-a facut receptia lucrarii si totul a fost bine, obtinand toate actele.

Intre timp vecinul s-a gandit ca este ilegal ca noi sa avem casa la 2 m de gardul lui si o fereastra spre el, amenintandu-ne ca ne va face plangere si ne va da in judecata. Daca noi avem toate autorizatiile si receptia lucrarii facute, mai poate plangerea vecinului sa ne afecteze in vreun fel?
Buna ziua! Am incheiat un contract pentru crearea unui site si am achitat un avans specificat in contract dar fara chitanta. Contractul este doar stampilat, nu si semnat. A fost depasit termenul de finalizare cu o luna iar cel cu care am incheiat contractul nu mai rapunde la telefon. Cum pot sa procedez legal? Daca merg la politie sau OPC se poate rezolva?
Răspuns la discuția fiscalizare casa de marcat
avril_dor a scris:

am schimbat denumirea firmei dar punctul de lucru, CUI, J-ul si activitatea de la punctul de lucru a ramas aceeasi (comert cu haine). Trebuie fiscalizata casa de marcat?



Ma ajuta cineva cu un raspuns? jurista spune ca nu trebuie pana la terminarea memoriei, un domn de la Finante zice ca da. Legea ce spune?

am schimbat denumirea firmei dar punctul de lucru, CUI, J-ul si activitatea de la punctul de lucru a ramas aceeasi (comert cu haine). Trebuie fiscalizata casa de marcat?
S-a facut receptia finala a casei dupa care s-a incheiat PV. Sotul a fost intrebat de valoare lucrarii iar el a declarat toata casa cu tot ce este in ea, mobila si electrocasnice, adica o valoare de 3 ori mai mare decat valoarea reala din proiect. Cei de la urbanism au calculat dupa suma declarata si nu dupa cea din proiect si a reiesit o suma destul de mare, inclusiv la impozitele ce vor urma. Am fost la primar in audienta si le-a zis sa calculeze conform valorii reale, ca s-a declarat gresit suma.
Ei vor sa mai faca o data receptia lucrarii si sa ne mai lungeasca cu cateva luni. Au dreptul asta? Receptia lucrarii se poate face de mai multe ori? eu cred ca este vorba de ambitie si rautate
Este urmatoarea situatie: Firma X are un contract de inchiriere spatiu intr-un complex comercial privat pana in 2017. Firma x este cumparata de y cu tot cu marfa din magazin.
Contractul de inchiriere ramane valabil cu toate conditiile?(chirie de exemplu si perioada contractuala)? trebuie sa anunt schimbarea de proprietar de firma la birouri? Proprietarul complexului are vre-un drept sa suspende contractul de inchiriere?
Buna ziua,
am comandat pe internet niste haine pe care le-am achitat cand am primit coletul de la curier. Cand am desfacut pachetul nu corespundeau cu ce poze am vazut iar materialul nu era de calitate. Le-am returnat in 3 zile (desi cea de la care am comandat nu a fost de acord initial). Data la care le-am trimis prin curier a fost 22.05.2014. Nici pana azi nu mi sa-u pus banii in cont (desi am trimis toate datele pe mail).
Care este perioada legala in care trebuie sa mi se restituie banii?