avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate Luminita78

Activitate Luminita78

Se poate face cedarea proprietatii unui apartament (coproprietarii fiind sot si sotie) de catre unul din soti in favoarea fiului (major)? Se poate face donatie sau act de vanzare-cumparare catre fiu doar din partea unuia dintre soti? Ce deosebire este intre donatie si vanzare-cumparare?
Răspuns la discuția Procedura divort amiabil
Stoica Ioana a scris:
Copartasul poate renunta la cota -parte din dreptul de prorietate in favoarea dumneavoastra sau in favoare unei terte persoane.


Pe ce baza se face renuntarea la dreptul de proprietate in favoarea mea sau a unei terte pesoane si ce taxe se percep?
In cazul in care se doreste o dezbatere succesorala la care trebuie sa participe sotia supravietuitoare si trei copii (majori), cum se procedeaza daca doi dintre copii nu vor sa participe? Poate sa aiba loc dezbaterea in lipsa lor?
Este posibil ca sotul sa cedeze partea sa din dreptul de proprietate in favoarea sotiei (coproprietar) sau fiului (major)? Se percep taxe de cedare?
In cazul unui imprumut la banca care nu a fost onorat, in ce consta procedura de executare silita initiata de o firma de recuperare creante in situatia in care persoana este divortata si nu are bunuri pe numele lui?
Care este procedura pentru divort amiabil cu copil major? In cazul in care unul dintre parteneri cedeaza totul in favoarea celuilalt, cum are loc partajul? Ce taxe trebuie platite pentru definitivarea partajului (casa, bunuri). Ce este stipulat in cererea de partaj? Unde va locui partenerul care cedeaza?
Sora mea locuieste in provincie si lucreaza cu contract de munca la o companie din Bucuresti. Acum doua saptamani, si-a depus demisia cu termen 1 Iulie, Demisia este cu acordul ambelor parti (verbal). Pana astazi, nu a primit niciun raspuns (oficial sau neoficial). Ce ar trebui sa faca incepand cu data de 1 Iulie, sa-si continue activitatea sau nu?
Va multumesc.
Sotul meu a fost diagnosticat cu TBC si trebuie sa se interneze pentru aproximativ doua luni. In ultimul an nu a platit CASS, este angajat cu carte de munca de o luna. Pe perioada internarii, trebuie sa plateasca perioada de internare, sau trebuie sa plateasca retroactiv CASS-ul? Care este valoarea care ar trebui platita la casa de asigurari in aceasta situatie? Poate beneficia de talonul meu de pensie?
Răspuns la discuția Cheltuieli deductibile
Pentru a fi deductibile cheltuielile unei firme cu asigurari de pensii facultative in limita a 400 euro / an, este necesar ca si persoana asigurata (angajat sau patron) sa plateasca o parte din prima de asigurare?
Daca prima de asigurare este mai mare de 400 de euro, sunt deductibili doar cei 400 de euro? :-/
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Daca la o firma, patronul vrea sa incheie pentru angajatii sai asigurari de pensii private facultative si asigurari de viata, cheltuielile cu aceste asigurari pot fi deductibile? Daca da, in ce limita pe an si pe persoana? In situatia in care angajatul pleaca de la firma respectiva, isi poate lua polita personala si sa o plateasca in continuare?
Va multumesc.