avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate ciausu domnica

Activitate ciausu domnica

Buna ziua
In vara acestui an a decedat in Romania un unchi al meu cetatean american .
Acest unchi a obtinut in timp toate drepturile asupra casei parintesti (toti frati i-au cedat lui partile ).Dupa decesul acestuia o doamna( cetatean american) cu care acesta a locuit o perioada in SUA a scos o hartie prin care vrea sa dovedeasca ca au trait in concubinaj si are drepturi la imobilul de aici din Romania . Care sunt drepturile acestei persoane ?Cum se va imparti mostenirea (mentionez ca unchiul mai are 3 frati in viata si 2 frati decedati ce au copii)
Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
da
In anii 80 am lucrat la magazinul muzica ,dupa care am plecat in Suedia si am devenit cetatean suedez .
Anul acesta am iesit la pensie in Suedia si as vrea sa stiu daca pot primi pensie si din Romania pentru anii (10ani ) pe care i-am muncit aici .
Cartea de munca de atunci nu o mai am si din cate am inteles arhiva de personal a fost distrusa la revolutie .
Mai pot sa gasesc undeva arhiva de atunci sa imi pot recupera vechimea ?
Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
Multumesc pentru raspuns !
Dar cum se explica faptul ca tatal meu a putut sa cedeze in anul 2015 drepturile succesorale dupa primul unchi care a decedat ?
Si in acel caz nu tot eu eram mostenitor dupa primul unchi decedat ?
Buna ziua
in anul 2009 am dat o declaratie ca renuntat la succesiunea mamei mele decedata in anul 2008
In masa succesoarala de la aceea data fost trecut un apartament si o masina , bunuri ce au ramas tatalui meu .
Intamplator am aflat ca tatal meu (cu care eu nu vorbesc in acest moment)in anul 2015 a facut un supliment la acel certificat de mostenire in care nu stiu ce scrie , dar cu acel supliment a putut ceda drepturile de mostenire ale mamei dupa un frate al ei decedat (acel frate nu a fost casatorit si nu a avut copii).
In vara acestui an a murit un alt frate al mamei care la fel nu afost casatorit si nu avut copii .
Am dreptul la succesiunea acestui unchi ?

Buna ziua
In data de 27.04.2016 am cumparat un telefon de la emag .
In ziua in care l-am cumparat nu am putut sa il verific deoarece nu am avut cartele sim potrivite pentru acel telefon insa a doua zi am luat simuri potrivite pentru telefon si am constatat ca nu functioneaza corespunzator .
In cate zile pot returna acest produs deoarece nu sunt multumit de el ( nu doresc sa trimit telefonul in service sa il repare ) . Din cate stiu eu un obiect se poate returna in termen de 30 de zile dar nu stiu care este baza legala deoarece vanzatorul va incerca sa ma convinga sa trimita aparatul in service sa il repare si eu nu doresc un obiect care nu functioneaza corespunzator de nou .
Buna ziua
in anul 196x parintii mei au cumparat un teren in baza unei chitante de mana. Pe acel teren au ridicat o casa .
La primarie exista un rol deschis pe numele mamei mele (tatal meu a decedat )
Mama a vrut sa faca cadastru dar nu a putut deoarece nu are acte pe teren
Din cate i s-a spus trebuie sa obtina ordinul prefectului pentru teren .
Care sunt pasii de urmat pentru obtinere si de documente ii sunt necesare ?

Va multumesc
Răspuns la discuția Responsabilitate terasa bloc
Nu stiu daca exista autorizatie de constructie .De fapt cred ca nu exista .
Asigurare pentru apartament avem si cea obligatorie si una suplimentara pentru ca asa cere banca la care este ipotecat imobilul
In anul 2003 am cumparat impreuna cu sotul meu un apartament la ultimul etaj .
Apartamentul a fost achizitionat cu credit ipotecar .
Pentru acest apartament banca a cerut raportul unui evaluator .
Fostul proprietar a construit pe terasa blocului un pod pe suprafata apartamentului .Dupa cate stiu eu terasa blocului in responsabilitatea intregii asociatii de proprietari .
In cazul unui incident nedorit a cui este raspunderea pentru acel pod (posibilitatea unei dislocari in urma unui vant mai puternic )
In contractul de vanzare cumparare nu este scris nimic despre acest pod .

Am o firma ce a fost suspendata pe o perioada de 3 ani .(octombrie 2011-octombrie 2014)
Aceasta firma nu a fost redeschisa
Care sunt pasii de urmat in aceasta situatie ?