avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate insistenta

Activitate insistenta

Buna ziua,
Obtinerea unui permis de munca pentru un cetatean turc este mai facila daca este asociat unic intr-o societate comerciala sau daca e administrator al societatii?
Multumesc
Buna ziua,
Exista in Bucuresti o institutie care ofera o legatura intre antreprenori si posibili investitori / parteneri?
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti de ce anume am nevoie pentru a deschide o patiserie. Este adevarat ca trebuie sa am calificarea de bucatar?
Va multumesc
buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: as dori sa stiu ce pasi trebuie urmati pentru obtinerea unui credit european pentru activitate de productie, si unde trebuie sa aplic.
va multumesc
Discuție alocatie
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca alocatia de stat se primeste si in perioada studentiei, daca a intrat din prima incercare, la buget, fara sa aiba intrerupere intre liceu si facultate.
va multumesc
Discuție casa cu etaj
buna ziua,
mi-am cumparat un teren si vreau sa-mi construiesc pe el o casa cu un etaj. vecinii ma ameninta cu proces, pe motiv ca ei au case cu un singur nivel, si le iau lumina. mentionez ca proiectul meu prevede sa las distanta regulamentara de la gard pana la fundatie, doar ca ei nu sunt de acord cu etajul. ce drepturi am?
va multumesc foarte mult
tatal copilului meu (fostul sot) a plecat din romania si nu vrea sa ne spuna nici macar numele localitatii in care se afla, prin aceasta sustragandu-se de la plata pensiei alimentare pe care instanta din romania a dispus-o. am intrebat la rudele lui in repetate randuri dar nimeni "nu stie" unde este. m-am saturat si cred ca ultima solutie ar fi sa-l dau in urmarire internationala. cum se procedeaza?
va multumesc
buna ziua,
pe 31.10.2011 am avut proces pt pensia alimentara. reclamanta este fiica mea, care a implinit 18 ani. am trimis un inscris la judecatorie prin care am anuntat ca nu se poate prezenta, deoarece trebuie sa mearga la cursuri. am citit pe net ce solutie a dat completul de judecata, si nu prea inteleg ce inseamna. "Solutie: Lipsă de procedură cu pârâtul; repartizare ciclică. " ca termen au fixat 24.11.2011. ce avem de facut acum?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri. totdeauna mi-ati fost de un real ajutor.
buna ziua,
fiica mea majora din luna septembrie a facut cerere la instanta pentru continuarea pensiei alimentare pe care i-o da tatal ei. am primit acasa citatia care ne aduce la cunostinta data, ora, sala in care se va desfasura procesul totodata, ne cere, citez:
" cu mentiunea de a depune la dosar actiunea in 2 exemplare pentru comunicare, si de a indica locul de munca al paratului".
ce vrea sa insemne asta?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
fostul meu sot nu a mai platit pensia alimentara din ianuarie 2011. intre timp, mai precis in luna iulie a plecat din romania la munca (fara contract) in spania. am vb cu el la telefon si nu a vrut sa spuna in ce localitate se afla, mi-a spus doar numele provinciei. ce trebuie sa fac si ce sanse am de a recupera pensia alimentara restanta. am nr masinii cu care a plecat, cunosc seria si nr c.i., cnp-ul lui.