avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate craciun15

Activitate craciun15

am cumparat recent o masina , am contractul de vanzare cumparare, asigurare si casco pe numele vechiului proprietar, verificare valabila, masina este inmatriculata pe numele fostului proprietar in romania. Pot sa circul pentru 2 saptamani in europa( serbia, croatia, italia, franta)..multumesc
Discuție Divort amiabil
buna ziua
cum se poate face un divort pe cale amiabila intre 2 soti , prin notar banuiesc, cat mai repede.Sotia lucreaza in Franta si este greu l sa vina de mai multe ori si la mijloc sunt si 2 copii de 8 si de 15 ani care vor ramane la sot care locuieste in tara.
Răspuns la discuția Renuntare alocatie copii
multumesc mult...si unde se pot gasi aceste formulare 401 si 411? se pot depune si pe internet?
buna ziua
Cumnata mea s.a stabilit in elvetia impreuna cu cei 2 copii.Nu are cetatenie decat permis de sejour tip B. Primeste alocatie pentru cei 2 copii. Este legal sa primeasca alocatie si din Romania?
buna ziua dupa 2 ani lucrati in Franta cu contract de munca, daca ma stabilesc in Elvetia pot cere returnarea contributieii platite ?
multumesc.. dupa cum vad cea mai simpla varianta este prin notar.Partajul se poate face tot prin notar? exista un procent din ce se partajeaza ca suma de plata?
multumesc de sfaturi ..tot nu stiu cum sa fac... de ce este nevoie de cerere de divort la sectorul 1 Bucuresti? eu sunt din Craiova... referitor la costurile partajului...am inteles ca daca partajul este amiabil taxa de timbtu nu se plateste si deci costa putin...nu am inteles eu bine? iar intampinarea daca aste legaliyata de un notar francez nu ar putea fi valabila?
Multumesc
multumesc ..ce spuneti dumneavoastra este ok dar ea este in strainatate si nu intentioneaza sa vina ..dar este de acord sa dea o declaratie la consulatul general de la Marsilia. Rugamintea mea era cum trebuie sa arate aceasta declaratie..multumesc
buna ziua
sotia este plecata in strainatate de peste 8 luni. Dorim sa divortam si ea doreste sa imi incredinteze custodia celor 2 fete una de 6 ani si cealalta de 13 ani. Cum ar trebui sa arate si ce ar trebui sa cuprinda declaratia pe care vrea sa o dea la consulatul romaniei din Franta (Marsilia) avand in vedere ca dorim sa facem si partajarea bunurilor. Trebuie sa depun cererea de divort inainte de primirea acestei declaratii sau impreuna cu ea?Multumesc
buna ziua
fiica mea in varsta de 14 ani pleaca impreuna cu directorul scolii intr._un schimb de experienta cu o scoala din Polonia. Are nevoie de o declaratie notariala pentru iesirea din tara. Problema este ca sotia este plecata in strainatate si lipseste timpul necesar pentru trimiterea unei declaratii de acolo, traducerea si legaliyarea acesteia in tara. Am citit pe net ca , tinand cont de varsta copilului ar fi de ajuns o singura declaratie , a mea. Am sunat la politia de frintiera si au fost foarte neclari unii spuneau ca da altii ca ba.Unii ca ar trebui un tabel tinand cont ca e activitate organiyata etc...Cum ar fi legal sa nu aibe fata probleme la iesirea din tara? Multumesc