avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1115 soluții astăzi
Forum Activitate cocaemidor

Activitate cocaemidor

Buna seara.Vin la Dumneavoastra numai cu probleme complicate.Am un fiu in varsta de 9 ani rezultat dintr-un concubinaj.Fiul meu poarta numele tatalui.Acesta ne-a parasit cand fiul meu abia implinise 2 ani.L-am dat in judecata pentru plata pensiei alimentare dar nu am primit nici un ban niciodata.Eu si fiul meu ne-am stabilit de 3 ani in Germania.Ma intereseaza daca pot deschide un proces pentru incredintare minor de aici din Germania cu un avocat German?Eu nu am posibilitatea sa merg in Romania iar fiul meu merge aici la scoala.

Cu respect
Buna ziua.Am o problema majora cu fratele meu pe care l-am ajutat toata viata si eu si mama mea.A avut o situatie mai proasta material.In 2008 am ajuns intr-o situatie foarte grava.Am ramas fara munca si eu si fiul meu si tot in acelasi an a plecat si sotul meu de acasa.Am ramas cu foarte multe datoriii.Fratele meu era in Ciru la munca si am apelat la el sa-mi gaseasca ceva de munca mie si fiului meu.Acolo am mers la fratele meu unde ne-a luat si chirie si ne-a luat bani si pe apa care am bauto.Asta timp de 10 zile pentru ca nu am suportat asa ceva.Nu mi-am recunoscut fratele.Apoi a inceput sa lupte sa ma lase fara munca dar nu a reusit.Dupa un an a trebuit sa plec din Cipru pentru ca nu am mai suportat rautatile lui.Mi-am luat copilu si am venit in Germania unde muncim si platim si acum rate la banci.Acest frate de care va spun sta in casa mea de 20 ani fara sa plateasca 1 ban.Mai nou ma ameninta ca vrea sa i-a 100 tigle de pe casa,wc-ul si un gard.Lucruri facute de el.Este josnic ce face dar asta e realitatea.As vrea sa-l dau afara din casa dar nu stiu de unde sa incep si cum sa fac.Am uitat sa va spun ce era important:casa este pe numele meu.Am acte de vanzare cumparare facute de mama mea care este aici cu mine.Este in grija mea.Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac.Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.Banuiam ca am pierdut toti banii.

Cu respect va doresc o seara frumoasa
Buna ziua.Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:Mi-am cumparat un autoturism in leasing pe societatea la care eram angajata la acea vreme.Mi-am achitat avansul de 2000 euro apoi ratele lunare de 200 euro pana mi-am dat demisia de la acea societate.Apoi am plecat din tara.Masina o lasasem la un prieten apoi i-a fost luata masina de fostul meu sef cu motivul ca este masina firmei.Spuneti-mi va rog cum pot recupera banii investiti in acea masina:avansul si ratele platite.Si daca mai am vreo sansa sa recuperez ceva?
Aceste intamplari au avut si au loc in Germania.Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
Cu respect.
Buna ziua.Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.Fosta sotie a sotului meu i-mi face probleme:Inainte sa vin la actualul meu sot si sa ne casatorim am avut o discutie cu ea ca intre femei la dorinta ei.Ma sfatuia sa vin linistita pentru ca el este un om deosebit si merita cei mai bun pe lume.Numai ca ea nu-l mai iubeste dupa 24 ani de casnicie si ca si-a gasit pe altcineva.(aceasta discutie am purtato pe internet deoarece intre noi era o distanta foarte mare)Acum dupa ce suntem casatoriti si ne este foarte bine a inceput sa spuna la vecini si prieteni ca am intrat in familia ei si ca le-am destramat familia.Pe strada simt privirile vacinilor si gandurile lor.Intr-un cuvant ma simt foarte prost de acest aspect.Sunt pusa intr-o postura de femeie usoara.Ce sa fac?Sa o dau in judecata pentru asta?Mentionez ca noi traim in Germania unde legile sunt destul de aspre in aceste cazuri.
Răspuns la discuția Partajul dupa divort.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Dar,dumneavoastra ce ne sfatuiti sa facem?Doamna nu poate face dovada lucrurilor cumparate in timpul casatoriei si nici dovada celor ramase in casa.Pentru ca facturile si chitantele acestor lucruri se afla la noi in casa.Va multumesc anticipat.

Cu mult respect.
Buna ziua.Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:Prietenul meu a divortat.A chemato pe fosta sotie in nenumarate randuri sa i-a din casa tot ce are nevoie sa stim si noi ce ne trebuie si sa ne cumparam.Aceasta a refuzat tot timpul spunand ca nu-i mai trebuie nimic deoarece la plecare si-a luat o buna parte din lucruri.Mai nou ne-am trezit cu o scrisoare cu o lista facuta de ea,continand lucrurile care le-a luat si lucrurile ramase in casa.Din cele ramase in casa a subliniat o multime de lucruri pe care le vrea ea.Acestea fiind cele mai valoroase lucruri din casa.Problema este urmatoarea:Televizorul si uscatorul de rufe s-au ars si le-am aruncat.Restul lucrurilor i-a spus prietenul meu sa vina sa le ia fara probleme.Si in locur celor doua lucruri raman datoriile lor comune pe seama lui.Nu a fost de acord nici asa si a scris avocatului.Spuneti-mi daca prietenul meu este obligat sa-i dea toate aceste lucruri si de asemenea daca este obligat legal sa-i plateasca pentru acele lucruri care nu mai exista.Sau spuneti-mi cum se face un partaj.

Cu respect.
Răspuns la discuția Insolventa-persoana fizica
Va multumesc foarte mult pentru raspuns,dar si pentru incurajare.


Cu respect C.