avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate deiuta

Activitate deiuta

vreau sa deschid un SRL-D, alegand codul CAEn 5610. as vrea sa stiu daca exista o lege care reglementeaza orarul de functionare al unui restaurant, sau este necesara aprobarea lui de catre consiliul local. totodata, alegand codul CAEN 5610 pot organiza discoteci sau alte petreceri gen carnavaluri, serbarea martisorului, etc. va multumesc anticipat

as vrea sa stiu daca exista o lege care reglementeaza orarul de functionare al unui restaurant, sau este necesara aprobarea lui de catre consiliul local. totodata, alegand codul CAEN 5610 pot organiza discoteci sau alte petreceri gen carnavaluri, serbarea martisorului, etc. va multumesc anticipat
Buna seara! am o problema veche cu patronul unui bar. da foarte, foarte tare basul din asa - zisul bar (un fost vagon). are un orar de functionarea de luni pana joi, de la ora 7 la ora 23, iar vineri, sambata si duminica de la ora 7 pana la ora 3 dimineata! nu e izolat fonic acest bar si deranjeaza muzica. a fost politia de multe ori, dar nu s-a rezolvat nimic. ce putem face?
va multumesc anticipat!
Discuție SPOR DE NOAPTE
Daca lucrez 4 zile cate 4 ore de noapte am dreptu ca aceste ore sa-mi fie platite ca ore de noapte?
Mentionez ca lucrez in politie, este dispozitie data in acest sens, iar unde imi desfasor activitatea, desfasoara temporar activitati pe timp de noapte de cate 3 - 4 ore. Politistii intra sub incidenta codului muncii?
Va multumesc.
din pacate pentru tine nu te poti tranfera la o alta unitate de invatamant, esti titulara doar pe acea unitate, mediu rural, nu in invatamant.
buna ziua! sunt mamici care si-au luat indemnizatia pentru luna ianuarie? daca sunteti, ce se intampla, creste sau scade fata de luna decembrie?
Răspuns la discuția atributii registrator!
eu nu vreau sa fac nimic pe ascuns, eram acolo pentru a vedea cand se da un al doilea termen, intrucat uitasem sa imi specific domiciliul ales, iar un alt motivera faptul ca am fost martor intr-un proces de divort a unei vecine ! nu asta e problema, ideea e de ce nu respecta angajatii ministerului justitiei ceea ce le cere fisa postului! cum ar fi sa faca tot angajatii la fel? sincer nu mi se pare corect!
am o mare nedumerire, in fisa posturilor registratorilor nu li se cere sa pastreze confidentialitatea dosarelor? uite care e speta, am depus la o judecatorie o cerere de desemnare a unui executor judecatoresc pentru inventarierea unor bunuri, fiind in divort si fiind nevoita sa imi parasesc domiciliul conjugal. fiind o cauza urgenta a intrat in discutie in urmatoarea zi, partile nu au fost citate, eu ca petenta m-am prezentat insa SURPRIZA, intimatul era si el in sala. mentionez ca doamna registrator este ruda cu intimatul si ea e singura persoana care il putea instinta, el neavand avocat angajat pe dosarul respectiv. ce pot face in acest sens deoarece urmeaza un proces greu de partaj? cui pot sa ma adresez?
ok, asta ii spuneam si eu, insa in momentul in care a a mers la primaria respectiva si a intrebat de acest drept, contabila unitatii si primarul au spus CLAR ca nu se da asa ceva! daca se poate sa ma ajutati cu un link catre acel contract colectiv v-as fi foarte recunoscatoare! va multumesc!
m o intrebare pentru o prietena. este angajata a unei primarii ca personal contractual, inspector de specialitate. in luna august 2010 a nascut. intrebarea este, are dreptul sa primeasca un salariu mediu pe unitate la nasterea fiului ei? daca raspunsul este afirmativ sau negativ, as vrea sa stiu conform caror legi! va multumesc!