avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1697 soluții astăzi
Forum Activitate Nevami

Activitate Nevami

Am cumparat de la un Srl un autoturism, cu factura fiscala si chitanta. Deoarece masina avea ceva probleme, avea talonul retinut de politie, am primit doar cartea de identitate a autoturismului, factura fiscala si chitanta, urmand ca vechiul proprietar sa recupereze talonul de la politie dupa remedierea problemelor si sa-mi predea masina, insa acum refuza sa faca acest lucru.
Ce este de facut ?
La sfarsitul lunii noiembrie am incetat Contractul Individul de Munca la o societate. Conform CCM pe ramura de Comert consider ca nu mi-au fost acordate urmatoarele drepturi:
- doua salarii medii brute pe unitate platite angazatilor cu ocazia primei casatorii,
- un salariu mediu brut pe unitate platit de aceasta cand angazatului i se naste un copil,
- prima de vacanta,
- sporul de vechime.
Am vreo sansa in instanta sa castig aceste drepturi? Exista termene de prescriere privind revendicarea acestor drepturi?
Va multumesc, in urma sesizarii la ITM problema a fost rezolvata !
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
Daca societatea a aderat la CCM de ramura iar acesta a suferit modificari in fiecare an, nu trebuiau alesi reprezentantii care sa semneze acest CCM la fiecare modificare ?( prevederile CCM de ramura din 2007 nu sunt aceleasi cu cele din 2009)
In ce mod "se comunica" angajatilor dupa semnare prevederile acestui contract.
Daca drepturile prevazute in CCM de ramura nu au fost acordate de angajator , desi au fost cerute in scris, care este procedura de urmarit ?
Contractul colectiv de munca trebuie semnat de angajati doar in momentul incadrarii sau in fiecare an ?
In contractul de garantie semnat cu angajatorul este specificat un termen de restituire a garantiilor retinute de " maxim 6 luni conform intelegerii partilor, ca o derogare de la art 16 din legea nr 22/1969, in baza art 969 Cod Civil " din momentul incetarii CIM..
Este legal acest termen ?
Exista un contract de garantie semnat dar, in momentul in care am semnat hartia cu incetarea contractului de munca cu acordul partilor a fost intocmit un inventar care s-a finalizat cu proces verbal in care era stabilita clar valoare lipsurilor constatate si pentru care s-a intocmit decizie de imputare ( decizie recunoscuta si semnata de aprox 250 RON) dar pe fisa de lichidare apare o alta valoare , mult mai mare, aprox 4500 RON comparativ egala cu valoarea garantiei retinute.
Angajatorul vrea sa retina acea imputatie din garantia retinuta.
Am incetat relatiile contractuale cu angajatorul cu acordul partilor, iar acesta , la expirarea preavizului ( perioada in care nu am fost primit la lucru) a venit cu fisa de lichidare in care era trecuta o imputatie. Nu am fost de acord sa semnez aceasta fisa de lichidare, iar angajatorul refuza sa-mi elibereze ultimul salariu si CM. Precizez ca in momentul in care am semnat hartia cu incetarea contractului de munca cu acordul partilor a fost intocmit un PV de predare primire, prin care s-au predat toate bunurile aflate in gestiune, facturi, chitante, bani, obiecte de inventar, etc.
Ce este de facut ?