avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Activitate kovacsarcadiu

Activitate kovacsarcadiu

Daca unul dintre soti este urmarit de un creditor iar debitorul lucreaza la negru sau lucreaza cu jumate de norma pe perioade scurte iar cind este depistat de executor si se face propire pe salariu incheie contractul de munca ,sau schimba locul de munca si tot asa(practic cind este depistat se schimba -ce masura poate lua creditotul sau executorul daca acesta si-a luat angajament in scris fata de executor ca la momentul angajari va nunta executorul si va plati suma datorata ceea ce nu sa intimplat)Peste toate acestea mai spune ca nu mai locuieste cu celalalt sot care lucreaza cu contact de munca pe perioada nedeterminata.In acest caz se poate recupera suma datorata de catre creditor de la cel;alalt sot ?
Răspuns la discuția somajul supus executari
urmaresc un debitor ,(am de incasat niste bani ca urmare a unei sentinte definitive,debitorul a lucrat iar acum s-ar putea sa fie in somaj pina verifica executorulsa apoi vedem)-daca este in somaj executorul poate face propire?
Indemnizatia de somaj este supusa propiri in caz de executare silita?
Care este masura care o poate lua executorul daca in urma somatiei debitorul refuza sa se prezinte la executor ,Ce poate face un executor in cazul in care debitorul si-a luat angajamentul in scris intr-un proces verbal efectuat de executor cum ca la momentul cind se va angaja va achita sumele datorate creditorului si acest lucru nu sa facut(debitorul a avut servici si nu a anuntat executorul iar eu ca si creditor am anuntat in nenumarate rinduri executorul ca lucreaza )
Daca unul dintre soti este urmarit de un creditor iar debitorul lucreaza la negru sau lucreaza cu jumate de norma pe perioade scurte iar cind este depistat de executor si se face propire pe salariu incheie contractul de munca ,sau schimba locul de munca si tot asa(practic cind este depistat se schimba -ce masura poate lua creditotul sau executorul daca acesta si-a luat angajament in scris fata de executor ca la momentul angajari va nunta executorul si va plati suma datorata ceea ce nu sa intimplat)Peste toate acestea mai spune ca nu mai locuieste cu celalalt sot care lucreaza cu contact de munca pe perioada nedeterminata.In acest caz se poate recupera suma datorata de catre creditor de la cel;alalt sot decit cel debitor.
Discuție notificare
La cit timp si care sunt obligatiile executorului judecatoresc sa faca o notificare catre debitor ?Care sunt masurile pe care le poate lua un executor asupra debitorului daca acesta nu vrea sa se prezinte la somatii?
Răspuns la discuția probleme cu executorul
La ce termene trebuie sa faca executorul notificari catre debitor?Ce masuri poate sa ia executorul asupra debitorului daca acesta nu se prezinta in urma notificari de catre executor?
Am o hotarire judecatoreasca definitiva de 2 ani si 6 luni (am cistigat un proces impotriva unui chirias al meu care nu a platit nici chiria aferenta nici utilitati suma este la vreo 3000 RON)am angajat un executor judecatoresc mi-a luat comision 10% inainte a facut o singura notificare debitoarei fara ca ca sa ma anunte si pe mine -in aceasta notificare isi ia angajamentul ca daca se angajeaza plateste ea in realitate luca la negru i-am adus la cunostina executorului unde lucreaza iar acesta culmea mia zis -SA NU O SPARIU-m-am adresat in nenumarate rinduri executorului in scris comunicindui date nr telefon etc ,i-am solicitat sa o cheme la biriu la dinsul sa vedem daca vrea sa plateasca dar executorul ma tot amina cu diferite motive -ba ca no gaseste ba ca nare ce executa etc.fac specificatia ca este in alt judet atit executorul cit si debitoarea.As vrea sa stiu la cit timp trebuia sa faca executorul notificare (a facut doar una singura la o luna dupa ce iam platit de atunci nimichi de vreo 2 ani si 3 luni)ce ar trebui sa fac in continuare? va multumesc
Exista vreun act normativ care ne da posibilitatea sa ne platim contributia la fondul de pensie retroactiv (4-5 ani)si cam care ar fi pasi de urmat?
Se poate monta contor (debitmetru )pe reteaua de canalizare a unei locuinte in vederea justificari cantitati de apa evacuata in canalizare.Avind in vedere ca o parte din apa aproximativ 50% mai exact cea de la Wc este colectata intr-un bazin propiu separat (fosa septica) Tinind cont ca la intrare (alimentare) locuintei exista contor iar cantitatea de apa menajera care se plateste acum este 100%iar inainte era 75% din apa potabila (intrata).In felul acesta as putea dovedi cantitatea de apa evacuata in reteaua de canalizare.