avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate savuvirgil

Activitate savuvirgil

Va multumesc ! Am omis sa spun ca baiatul de 3 ani este pe numele tatalui ,aceasta inseamna un impediment ?
Iar cei doi nu sunt casatoriti legal
Am dus copilul in Grecia la mama mea impreuna cu sotul meu . Sotul a plecat in tara si am ramas eu in Grecia. Pot aduce copilul inapoi in tara sau am nevoie de procura de la sotul meu ? Multumesc!
Va multumesc mult !
Sunt functionar public si sunt propus pentru detasare la o alta Directie in cadrul aceleasi institutii cu un salariu mai mare decat in actuala Directie unde am un salariu mai mic. Salariul este consistent mai mare in noua Directie unde sunt detasat. Intrebare : noua salarizare imi este luata in calcul pentru pensie sau se ia in calcul salariul de la Directia de unde am fost detasat care este mult mai mic, s-au trebuie sa cer sa fiu transferat pt. a beneficia de noua salarizare . Va multumesc !
Răspuns la discuția Fond de reparatii bloc
Majoritatea garsonierelor sunt inchiriate ,proprietarii locuiesc in alta locatie si in acest caz proprietarii platesc toate aceste fonduri ,de rulment,de reparatii ..,chiriasii platesc o suma fixa de 200 de eur. si in rest nu sunt obligati la alte cheltuieli .de ce in cazul meu sa fie altfel ? eu platesc ,chiria,electrica ,cablul, si reparatiile necesare in interiorul garsonierei,instalatii,etc. deci de ce sa platesc reparatia terasei ,geamul spart de ex. de la et .7sau 8 ?si alte lucrari aferente legate de cladire .si in contract se specifica acest lucru.(chiriasul suporta cheltuielile pt. reparatiile interioare) si numai in caz de exceptie ,adica daca din neglijenta mea sparg un geam sau zid aferent partilor comune atunci platesc) totusi administratora mi-a oprit bani pentru terasa ,iar acum constituie alt fond de reparatii si mi-a oprit deja 300 de lei Am vorbit cu Primaria si mi-au spus ca daca vin cu factura de la reparatiile la terasa ,ei vor deconta cota parte pt. mine ,dar nu s-a dus nimeni de la asociatie .Si acum revin si intreb ,cum procedez in continuare ?
Locuiesc intr-un bloc cu 100 de garsoniere din care 99 sunt proprietate iar eu sunt chirias la intr-o garsoniera care este proprietatea Primariei Capitalei. Eu sunt obligat sa platesc pentru constituirea fondului de reparatii ? Stiu ca reparatiile ,comune sunt responsabilitatea proprietarului (in cazul meu Primaria ) deci sunt obligat sa platesc acest fond sau nu ? Va multumesc !
Discuție CALOMNIE ?
Buna seara ! Ma numesc Virgil si va rog sa-mi dati o solutie . Am facut greseala si am dat nr. de tel. unei persoane de gen fem. si acum ma deranjeaza, indiferent de ora si pe fix si pe mobil si imi trimite tot felul de mesaje triviale,desi am rugat-o frumos sa renunte sa ma mai sune. Suna din min. in min. iar eu inchid dar degeaba. Apoi incearca varianta cu mesaje scrise pe mobil care sunt de nereprodus. Acest lucru se intampla incontinuu. Ce ma sfatuiti sa fac,nu am cu cine sa ma inteleg ,vorbesc deja singur si la propriu si la figurat . Va multumesc !
Răspuns la discuția Totul despre concubinaj
Multumesc pentru raspuns,este prea simplu ,aceasta inseamna o intelegere amiabila,ori eu am plecat in mod ,,amiabil'' doar cu ce era pe mine, spunandumi-se ca totul este cumparat cu banii ei. Ori in fata unor asemenea ,,argumente''am cedat ,desi daca este sa analizez procentul este de cel putin 60% in favoarea mea .Si tot ce a cumparat a cumparat pe numele ei si am observat aceasta dar am zis ca nu conteaza. Intrebarea este ce variante legale sunt si ce sanse si la ce trebuie sa ma pretez . S-au poate ii pun cruce ,
Am fost impreuna(in concubinaj) cu o femeie timp de 12 ani,am locuit impreuna in apartamentul ei, in toata aceasta perioada ,cand ne-am cunoscut apartamentul nu avea nici-un fel de amenajare ,apoi l-am amenajat,mobilat ,am cumparat masina in leasing pe firma unui prieten,cu avansul pe care l-am avut din vanzarea unei Dacii care era proprietatea mea si dupa 12 ani ne-am despartit ,amiabil adica am plecat cu ce era pe mine ,restul i-a ramas ei . Culmea prostiei am facut un CAR pe numele meu pe care l-a platit si dupa ce ne-am despartit o perioada apoi nu a mai platit. Am fost nevoit sa platesc ,deoarece este pe numele meu si platesc si acum la 2 ani dupa ce ne-am despartit 250 lei pe luna. Va rog sa-mi spuneti ,ce drepturi am, daca am in acest caz ? Va multumesc !
Va multumesc ! Asa ma gandeam si eu dar aveam nevoie de o confirmare !