avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate DanAnca

Activitate DanAnca

Multumesc pentru raspuns insa am scris deja si la politie ( mi-au raspuns evaziv) si am scris de 2 ori si la primarie si au raspuns la misto.
Ce se poate face prin instanta?
Am o mare problema: traficul greu "curge" prin fata casei mele , din zona rezidentiala , iar primaria nu face nimic pentru a limita viza de circulatie a traficului greu ( camioane ) si a vehiculelor ce trec ca vantul.
Se genereaza ; poluare , zgomot si mai ales este risc din cauza traficului cu viteza mare si a vibratiile din casa datorita vitezei camioanelor de mare tonaj.
Ce pot face prin instanta ? Daca este sa platesc sume mari pe expertize as renunta dar sper sa fie o alta metoda.
Ce credeti?
Bun , dar in forma aprobata de senat este valabila observatia mea sau nu ?

Multumesc
Buna ziua

Cine ma poate lamuri ? Oare daca se aplica darea in plata in forma actuala atunci se va aplica tuturor creditelor sau doar celor de dupa octombrie 2011 data la care a intrat in vigoare nu stiu ce cod?

Multumesc

Am o intrebare : am un apartamnet luat cu credit si pe care acum vreau sa-l vand: cum asputea sa faca cest lucru? Vreau sa o fac chiar daca primesc pe el mai putin decat am luat ca si credit de la banca.
Este vreo reglementare legala sa ma ajute in acest sens?
Dan Anca
Buna ziua

Cum pot sa vand un apartament pe care l-am cumparat cu credit si care evident se constituie ca si garantie la banca pana la restituirea creditului?
Ma poate impiedica banca sa fac acest lucru?
Trebuie sa cer acordul bancii in acest sens?

Multumesc
Este nevoie a se plati si CAS in cazul in care eu sunt platit de o firma din exterior ( SUA ) care plateste acolo impozite? Am inteles ca impozit pe profit trebuie sa platesc si eu aici chiar daca exista acord de evitare a dublei impuneri dar trebuie sa platesc CAS si sanatate?
Mutumesc mult de raspuns.Vorbesc in calitate de persoana fizica.
Acum eu nu stiu ce sa fac : sa ma duc la finante si sa declar acest lucru si sa fac ce acolo? Le spun uite primesc niste bani si vreau sa mai impozitati? Tot la finante , pe aceeasi tema am fost de cateva luni si mi-au spus ca daca cei din America platesc pentru impozit pe banii pe care mi-i trimit eu nu mai trebuie sa platesc nimic in Romania.
Nu stiu daca este normal sau nu , dar daca imi dati un numar de telefon si o ora convenabila pentru d-voastra v-as suna , ca tare am nevoie de lamuriri dat fiind faptul ca sunt intr-o ceata totala si sunt dezorientat si nici nu as vrea sa gresesc si sa nu ma achit de datoriile catre statul nostru drag.

Multumesc mult

Dan Anca
Adica daca eu sunt platit ca si subcontractor al unei firme din SUA care plateste acolo ( in SUA ) impozit , eu mai trebuie sa platesc impozit si local in Romania?Firma americana nu are sediu in Romania , eu urmand sa primesc banii doar in cont fiind subcontractor al firmei americane.

Multumesc de raspuns.

Dan
Buna seara

Pana la urma platesti TVA catre stat daca facturezi cu 0 catre firma americana?
As vrea sa stiu pentru ca trec printr-o situatie asemanatoare si nu stiu cum sa ma descurc.

Multumesc

Dan Anca

0746118967