avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate tarcomnicu teodor aurelian

Activitate tarcomnicu teodor aurelian

aveti mare grija cu masura 112 . trebuie sa paceti proiectul in maxim 1 an dupa ce preluati de la tata sau intrati persona in posesia animalelor terenuri etc. si maxim un an de la declaratia la apia.la dumneavoastra in judet sunt birourile de consultanta agricola OJCA care ar trebui sa va intocmeasca gratuit documentatia si proiectul pentru masura 112. grabitiva mai sunt doar 2 ani de depuneri de proiecte. ma exista si masura 141 mai simpala dar mai greu de accesat dooarece sunt foarte multe proiecte dar bani mai putini.
Răspuns la discuția subventie teren agricol
daca primaria va accepta contractele de arenda pe persoana fizica nu este nici o problema
apia va accepta declaratia de suprafata.si nu va recomand sa va autorizati deocamdata decat daca doriti sa accesati finduri cum ar fi masura 112 .
sau cad veti ajunge la o suprafata de ordinul sutelor de ha.
Răspuns la discuția Arenda
faceti o masuratoare pe ipaonline (pagia de la apia pe care se pot desena online suprafetele la apia) orice fermier are un user si o parola cu acces la pagina.
si aveti grja sa incheiati contractul la inceputul anului adica innainte de declaratiile de suprafete la apia care deobicei se fac in aprilie mai.
se pot face proiecte pe fonduri ue pentru cumpararea de terenuri adricole si prin ce masuri.
cum pot sa cumpar terenuri agricole daca acestea nu au cadastru si intabulare
pot face la notar un act de vanzare cumparare, sau alta modalitate de a face acte
cred ca pe venitu declarat la casa de pensii de 4 lei
sau profitu declarat anual
Răspuns la discuția recuperare TVA
mentionez ca doresc sa devin plattor de TVA deoarece doresc sa achizitione utilaje agricole Secon hand cu factura externa din UE .
dupa ce am devenit platitor de TVA pot achizitiona cu factura externa?
bani incasati din fondurile europene sunt supusi inpozitarii cu 16%
(instalare tinerilor fermieri masura 112 sau masura 141)
Discuție recuperare TVA
sunt PFA fara TVA si vreau sa ma trec platitor de TVA
eu tai facturi de doua ori pe an
trebuie sa ma duc luna de luna la finate pentru bilanturi si alte acte

am CUI