avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Alina2011

Activitate Alina2011

da, va inteleg, dar nu le trimiteti peste 1 luna inregistrarea cu discutia lor si sa va spuneti si dv punctul de vedere. Eu deja vorbesc aici si de stocare si de ascultat de pe filmare cu buna stiinta, nu ca a auzit fara sa vrea.
Buna ziua!

As dori niste raspunsuri legale cu privire la folosirea unei camere video, pusa de un proprietar in fata usii sale, cu tot cu sonor.

In rand eu am dat acord pt camera doar unul vecin cu un etaj mai jos, nu stiu daca pe acea hartie era pt oricare apartament sau daca era si cu sunet.

Dar, m-am trezit de la vecinul de langa mine ca imi trimite o bucata de filmulet in care eu vorbeam cu copilul despre camera lui.

Este legal ca o persoana fizica sa asculte, fara sa existe vreo suspiciune, ce vorbesc oamenii pe scara? Adica nu ar trebui sa existe motive intemeiate legale, ca sa poti asculta pe cineva? Ce spune legislatia despre aceste cazuri?
Tot aud de la unii colegi ca s-a dat o lege care obliga angajatii sa fie vaccinati (sau trecuti prin boala 15-180 zile) sau in maxim 30 de zile pot fi dati afara. Eu nu am gasit asa ceva. Este adevarat? (in cazul meu este vorba de o insititutie cu regie autonoma) (art 12, alin (4) din anexa 3 HG 1090/2021)
multumesc frumos pentru mesaje! O saptamana minunata!
A trebuit sa plec de urgenta din Bucuresti si am cumparat rovinieta dupa ce am ajuns la destinatie, desi era in aceeasi zi. Daca m-a prins vreo camera de roviniete si la momentul ala nu aveam, platesc amenda? La valabilitatea ei scri ca incepe din momentul achitarii :-( Deci nu e ca la taxa Pod Fetesti...
Am un contract de inchiriere pe un loc de parcare. Cand am venit acasa, langa mine a parca cineva foarte strans in partea dreapta, avand si o alta masina in stanga. Astfel incat eu dupa ce mi-am parcat masina s- a blocat accesul in masina din dreapta, care nu imi lasase spatiu. Cea din stanga, era nemiscata de 24 ore, deci clar cel din dreapta a venit ulterior si nu a lasat suficient spatiu.

Problema este ca-am trezit apoi cu amenda ca i-am blocat intrarea soferului. Si nu am putut face nimic pentru ca nu am putut dovedi ca respectivul a parcat si pe spatiul meu deoarece marcajele erau sterse, fiind vechi de 10 ani de cand le-a facut ultima oara ADP.

Daca eu sunt la zi cu plata locului de parcare si am si sesizare facuta la ADP din primavara (anterior amenzii) ca solicit sa-mi refaca marcajele sterse, pot acum sa imput plata amenzii ADP-lui? Pt ca politia mi-a spus ca nici nu l-ar fi putut soma pe ala, pt ca nu exista marcaje. Dar eu platesc locul! Si am inteles ca se considera infractiune sa marchezi tu dupa cum vrei locul de parcare.
multumesc
Vecinei de deasupra mea i -a spart alimenatarea de la masina de spalat. Nefiind nimeni acasa nici la ea nici la mine, in momentul in care am ajuns, apa se infiltrase deja cu un etaj mai jos, iar la mine baltea vreo 20-25 cm.

Doamna nu vrea sa-mi dea despagubiri ca ”nu are”. nu este prima oara cand ma inunda. ce pot face? Si sa umbu prin tribunale nu am nici bani nici rabdare/nervi. sunt o mama singura cu 2 copii, singura intretinatoare.
Buna ziua! Am o gramada de magazine care sunt construite dupa marginea Bucurestiului. Daca ma nevoie sa ma duc de exemplu la Carefour Militari, Hornbach din Militari

sau Leroy Merlin ,

si sunt din Bucuresti, trebuie sa platesc rovinieta?
Răspuns la discuția Comunicare decizie
Ce inseamna CSM? si daca dupa ce depun cererea, exista vreo cale sa ridic de la ei, in loc sa mai astept posta?