avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate igordogg

Activitate igordogg

Am luptat mult sa obtin decizia de pensionare. Aflu ca, avand o cuntificare a pensiei de peste 1100 lei, CAS se calculeaza la intreaga suma. Nu mi se pare corect cat guvernantii acorda nimic unei pensii de 740 lei iar noua ne calculeaza CAS la intreaga suma. Asta e, cum sa spun, ne pun pe noi sa platim si pentru restul, domnilor, doamnelor,pentru a avea aceasta pensie am platit CAS mai mult decat au platit cei cu 740 si acum platim si pentru ei? Cum vi se pare? Ce putem face?
Sper sa ma indrumati asa cum ati facut-o pana acum, nu e corect, corect mi se pare daca tot vor sa ne ia ceva, sa ia la ce depasim nu la intreaga suma. Unde e protectia noastra de contribuabil, nu e deloc cinstit si corect.
Astept sfaturi, va multumesc
Multumesc mult celor ce au fost alaturi, am reusit sa obtin decizia de pensionar, multumesc moderatorilor dar si celor ce au fost permanent alaturi cu stiri si sfaturi, va doresc SARBATORI FERICITE, vin curand, sa fiti sanatosi si mii de multumiri
Multumesc mult ca m-ati informat si indrumat, de acum sa speram ca voi avea si eu dreptul meu dupa 39 de ani de munca.
Nici in instanta, daca actionezi, nu ai castig, conform legii, dupa 45 de zile ar trebui sa ti se trimita decizia, oricare e ea, asa, noi traim cu ce, ce guvernanti avem, cu ce traim in situatia in care ai dosar de pensionare depus din ianuarie, ai incetat contract de munca, nevoit fiind, salariile sunt cum sunt de nu iti ajung de la luna la luna, de unde economii sa traiesti pana intri in pensia cuvenita? Cum judeca cei ce ne conduc cum traim noi caci ei o freaca din decembrie pana acum, schimbi legea, de acord, dar fii pregatit cu totul nu baga omul in gencid, cat iti trebuie cand tot tu schimbi legea ca tot tu sa o faci viabila? ce tara de oameni inconstineti avem?
Inadmisibil, atata timp, daca era alta lege, mai intelegeam dar sa lalai si normele pe legea asta, genocid curat
Domnilor, doamnelor, oricine poate veni cu o informatie pertienta, puteti sa ma lamuriti cand pot sa ma mai duc, pt a 100 oara la casa de pensii sa intreb cat mai astept decizia mea de pensionare si sa nu mi sa mai raspunda ca nu au Norme, ca nu au program de calcul al pensiei? Cine ma poate indruma unde sa mai intreb cine isi bate joc de noi, stiu cine, dar pana cand? Cu ce traiesc eu pana ce inconstienti fac niste norme si programe? Cine poate trage la raspundere asa ceva, cum pot sa ne faca si asa ceva? Cum pot astepta niste norme atata timp cand legea s-a publicat in decembrie 2010, am muncit 38 de ani, 9 ani peste stagiul maxim de cotizare, am drept la pensie, nu mai am loc de munca, din ce traiesc pana incompetenti, nenoriciti de incompetenti fac si norme si programe de calcul? Unde ajungem, sunt numai aici mii de dosare, la nivel de tara cate or fi, ii pasa cuiva de oamenii ce au muncit si isi cer un drept pt a mai supravietui? Aveti vreo informatie, cat vor sa ne mai chinuie javrele astea de ne conduc supravietuirea de zi cu zi?
Va rog frumos, stie cineva daca s-au publicat sau cand se publica normele metodologice de aplicare a legii noi a pensiilor intrucat am dosar depus de 1 luna si mi se spune ca nu pot emite decizie intrucat nu sunt publicate normele si nici programul informatic de calcul al pensiei nu il au. Va multumesc
Cu multi ani in urma am itrerupt serviciul depunand cerere de CFS pentru 9 luni fara a se inchide contractul de munca, dupa aceasta perioada reintorcandu-ma la lucru. Acum inca activez la acelasi loc de munca. Intrebarea mea este, pot plati contributia pe aceste 9 luni ca sa nu am afactata perioada de contributie in vederea pensiei?
In timpul acesta am lucrat la alta intreprindere fara carte de munca. Daca nu pot depune contributia, pot lua dovada ca am lucrat in alt loc si am platit CAS?
Va multumesc!
Doresc sa depun cerere de pensionare anticipata. Legea spune ca pentru a beneficia de pensie anticipata trebuiesc indeplinite conditii privind varsta, stagiul maxim de cotizare plus 8 ani peste stagiul maxim.
Conditia varstei este indeplinita, conditia stagiului maxim este, daca privind cei 8 ani peste stagiul de cotizare nu am 2-3 sau mai multe luni dar pana la 12 luni, pot face contract cu casa de pensii in baza art.6 (2) si art. 32(4)? Daca da, cand inchei contractul, odata cu depunerea cererii si dosarului de pensionare?
Va multumesc
Am depus cerere de pensionare anticipata conform noii legi a pensiilor. Intrucat ma aflu in situatia in care am un preaviz de disponibilizare, depunand cererea am solicitat a mi se acorda concediu de odihna pe anul 2010. Momentan, avand preavizul am beneficiat si de concediu medical, concediu in care ma aflu si acum. Angajatorul a refuzat acordarea concediului de odihna invocand preavizul.
Va intreb:
1. depunand cerere de pensionare, aveau dreptul sa imi refuze concediul de odihna?
2. refuzand acordarea concediului, mai pot beneficia de banii pe concediu si prima de vacanta la expirarea contractului meu de munca?
3. depunand o cerere de pensionare, mai ramanea valabil preavizul?
Va multumesc