avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate important

Activitate important

Răspuns la discuția venituri
VA MULTUMESC
Discuție venituri
Pot sa aflu ce venituri are sotul meu daca ma duc la Finante Publice si cer veniturile lui pe ultimele 6 luni?Am impresia ca imi ascunde venitul lui lunar.Multumesc.
Discuție divort
sunt in divort de sotul meu.Avem o locuinta cumparata dupa ce ne-am casatorit.Suntem despartiti in fapt,sotul parasind domiciliul comun-adica casa mamei.A plecat cu toate actele si cheile de la apartamentul pe care l-am cumparat.Locuieste in alt imobil cu chirie si a inchiriat apartamentul nostru.El incaseaza toata chiria,el plateste rata la apartament.La partaj,ratele platite in perioada de cand n-am mai fost impreuna vor fi considerate ca platite doar de el,avand in vedere ca el plateste ratele si din chiria incasata pt acel imobil.Are el dreptul sa se foloseasca de toata chiria ,avand in vedere ca si eu sunt proprietar ca sii el?
Am cumparat un apartament prin credit ipotecar bancar.Acum sunt in divort si va urma un partaj.Ce se va intampla cu acest apartament ?Fostul sot vrea sa preia ratele .Se poate acest lucru?Se va modifica contractul apartamentului.Pot sa se retraga si girantii care sunt rude cu mine?
Răspuns la discuția contract de inchiriere
Problema e ca el ia toti banii si plateste ratele pt apartament.Daca contractul e pe o suma mult mai mica asta inseamna ca am o contributie mult mai mica la rata fata de suma reala incasata.inca nu am deschis partaj dar nici pe el nu-l vad interesat
ce se poate face daca constat ca sotul de care sunt despartita in fapt a inchiriat un apartament luat in timpul casatoriei fara voia mea si constat ca in contract e trecuta o suma mult mai mica decat cea reala.Pot cei de la finante sa-i anuleze contractul?
Discuție partaj
ce se intampla la partaj in cazul unui apartament care e luat prin credit ipotecar pe 30 de ani ,din 2007,insa neachitat pana acum ?
Apartamentul e inchiriat si toata chiria o plateste fostul sot,care si plateste rata din acesti bani,mai punand o mica diferenta.Se vatine cont de contributia mea la rata din chirie sau nu?Ce ar fi mai bine sa-l las pe el sa fac partaj sau sa introduc eu actiune,pt ca el nu e de acord ca eu si copii sa locuim in acel imobil si il tine inchiriat
Inca nu nu s-a pronuntat divortul si eram curioasa ce se va intampla
Cum se procedeaza in urma divortului pt ca tatal sa-si vada copiii?In coditiile in care tatal a fost violent cu unul dintre copii,cu sotia in prezenta copilului,iar sotul nu vrea sa vina sa ia copiii si vrea sa-i fie adusi la el de catre altcineva decat sotia?
Discuție divort
SUNT IN DIVORT SI ASDORI SA STIU DACA ESTE IMPOSIBIL CA ACTIUNEA INTRODUSA DE SOT SA FIE RESPINSA SI IN CE CONDITII SE POATE RESPINGE ACEASTA?SOTUL M-A PARASIT,AVEM 2 COPII DE 1 AN,RESPECTIV 3 LUNI,IAR EU NU SUNT DE ACORD CU DIVORTUL.