avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate jana24

Activitate jana24

Intrebare, daca preavizul a expirat in data de 01.03.2011, termenul de depunere a dosarului de somajului este de 10 zile sau de 30 zile pentru a beneficia de somaj din data de 02.03.2011.
Discuție jana24
cum se calculeaza indemnizatia de jomaj, am revenit din concediu de crestere copil la munca iar dupa o saptamana am primit preaviz pe motiv ca sa restructurat postul pe care am fost si lucreaza o persoana part-time pe un postul similar dar care era inainte subordonat mie. Multumesc.
Dupa 5 zile de munca dupa ce am revenit din concediu de crestere copil, am fost informata ca postul meu sa desfintat, si sa semnez un preaviz de 20 zile si dupa care ma trimite in somaj, poate sa lucreze cineva in part -time.()Nu stiu ce drepturi as avea, si daca nu semnez preavizul ce se intampla poate sa ma dea afara.
Ce acte trebuie semnate dupa revenirea din c.c.c. la locul de muna din prima zi de lucru, si daca trebuie semnat ceva sau nu.Va multumesc.
Angajatoru poate refuza cererea de revenire la locul de munca pe motiv ca este angajat cineva cu doua ore monentan.
Schimbarea denumiri din SC CREDITE FINANTARI IFN S.A. INSTITUTIR DE CREDITE NEBANCARE in SC CREDITE FINANTARI S.A. INSTITUTIE BROKERI DE CREDITE.
Un motiv ar mai fi mutarea magazinului dintrun centru comercial in al centru comercial.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca, dupa revenirea din concediul pentru cresterea copilului, poti fi data in somaj imediat sau dupa o anumita perioada de timp, sau care sunt posibilitatile sa fi data afara, pentru ca, teoretic , conform contractului colectiv de munca, nu ar putea sa te dea afara decat dupa 6 luni.Deci, in concluzie, ar putea putea fi gasita o portita prin care sa nu se respecte acest lucru?Va rog daca puteti sa ma lamuriti cat mai repede, pentru ca imediat trebuie sa ma reintorc la munca si sa stiu la ce sa ma astept.
Va multumesc mult!
Nu am fost notificata pt. luare la cunostinta.
revenire din c.c.c. 2ani
perioana cat am fost in c.c.c. denumirea firmei sa modificat ex:S.C. Credite Finantari IFN S.A. in SC CREDITE FINANTARI S.A., din Istitutie de Credite nebancara in institutie de brokeraj de credite si a schimbat locatia veche in una noua la alta adresa.