avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate cristian_cojocaru

Activitate cristian_cojocaru

Buna,

Caut un avocat care sa ma reprezinte in doua procese la tribunalul din Zarnesti. Ambele cauze sint pe obligatia de a face ca urmare a unui proces antrerior in care am cistigat un drept de servitute pe care l-am pus in executare silita.

As aprecia un avocat care sa ma poata consilia in strategie si care sa comunica mai mult, nu numai cu o zi inainte de teremen. Ar fi ideal sa comunice pe mail , sa stie sa scaneze documente din dosar pe care sa mi le trimita spre analiza pe mail.

Daca doriti sau stiti pe cineva interesat, va rog sa imi lasati un mesaj astazi. Urmatorul teremen este Marti 08.10. si il voi amina pentru schimbarae apararii, daca va fi cazul.

Multumesc,

CC
Răspuns la discuția Reparatii zone comune
multumesc mult tuturor penru ajutor.
Din cite stiu, reparatiile pe zone comune se fac in functie de procentul inscris in contract. Exista o lege in acest sens care sa spuna explicit acest lucru si care sa se refere inclusiv la case cu mai multe apartamente si nu numai la blocuri?

Mentionez ca este vorba de o casa cu 3 apartamente iar proprietarii nu sint consitutiti in asociatie.

Multumesc,

Cristian


Din cite stiu, reparatiile pe zone comune se fac in functie de procentul inscris in contract. Exista o lege in acest sens care sa spuna explicit acest lucru si care sa se refere inclusiv la case cu mai multe apartamente si nu numai la blocuri?

Mentionez ca este vorba de o casa cu 3 apartamente iar proprietarii nu sint consitutiti in asociatie.

Multumesc,

Cristian
Multuymesc petru sugestia cu plingerea penala. Reformulez solicitarea initiala... :) Ma poate ajuta cineva cu un model de plingere penala? Unde o depun? La politia din sat, la judecatorie?

Multumesc

cc
Buna,

Am obtinut in instanta drept de servitute pe terenul unui vecin. Deoarece nu a vrut sa indeparteze diverse obiecte depozitate pe suprafata stabilita pentru servitute, am facut o executare silita. Lucrurile insa nu s-au schimbat si as vrea ca inainte de orice actiune in instanta sa ii mai dau o sansa printr-o notificare. Ar puteacineva sa imi trimita un format de notificare pentru eliberarea terenului in vederea amenajarii drumului de servitute

Multumesc mult.

Cristian
Info suplimentare:

ieri am fost cu executorul si expertul topo care a efectuat masuratorile si cu care am identificat cu exactitate locul. S-au pus țăruși si s-au marcat punctele asa cum erau ele pe planul care faca parte din hotarirea judecatoreasca. Executorul a chemat si politia. In final pe procesul verbal incheiat cu aceasta ocazie, cei executati au spus ca nu imi vor permite sa trec. Portiunea de drum peste care s-a instituit servitutea este blocata de dfeva fiare vechi si de doi copaci pe care refuza sa le indeparteze.
Buna.

Ieri am pus in aplicare o executare silita pentru un drum de servitute. Cei executati au spus ca nu vor lasa pe nimeni sa treaca si nu vor indeparta obstacolele de pe terenul pe care s-a creeat servitutea.
Care ar fi pasii urmatori? Somatie, notificare, plingere penala?

Multumesc,

CC
inteleg acest aspect, dar cind s-au facut exproprieri ca sa faca pasajul Basarab sau mai nou bulevardul Uranus, nu este acelasi lucru - evident la o alta scara?
Ar fi tare neplacut.

Varianta cu cererea la primarie ar putea fi o solutie?