avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters185034

Activitate ContSters185034

activez in asigurari din 2005 pana in prezent extraprofesional cu contract de colaborare, nu sunt PFA, sau alta forma de persoana juridica.. trebuie sa platesc la sanatate in afara de cei 16% impozit daca eu sunt deja platitor din salariul de la primul job?
multumesc!
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc mult
Pe 7 martie 2011 mi s-a nascut un copil din a doua casnicie, mai am un copil de aproape 17 ani din prima casnicie pentru care platesc pensie alimentara.
Ce acte trebuie sa depun la dosar in cazul recalcularii pensiei alimentare si care sunt taxele deschiderii acestui proces?
Buna ziua,
In spatele blocului exista o suprafata de 60 lungime (L) si 25 latime (l), s-au construit in concesiune 9 garaje., in spatele garajelor a ramas teren liber 4-5 l / 60 L si in fata garajelor, pana in bloc, in jur de 10 l / 60 L (toate dimensiunile sunt aproximative).
Vecinii care au garaje sustin ca au concesionat terenul pe care au construit plus cinci metri in fata acestora.
Noi cei care nu avem garaj si evident nu platim acelasi impozit ca si ei, in teoria lor, nu avem acces la aceasta curte.
Exista o lege care sa vina in ajutorul nostru? O lege legata de spatiu colectiv.
in ce conditii poate o mama care peste o luna intra in concediu pentru cresterea copilului sa pastreze un contract de colaborare (ea fiind profesoara) cu o scoala postliceala privata, astfel incat sa nu-i fie afectat venitul de la stat?
Răspuns la discuția proprietate apartament
Chitantele de la acea vreme e clar ca nu le mai am.
Mama nu locuieste acolo, dar toate contractele locuintei, gaz, lumina, centrala termica, sunt pe numele mamei.
Ma intereseaza varianta cea mai ieftina de act necombatabil.. asta este cea mai ieftina?
Buna ziua,

In 1997, fiind stabilit in strainatate, am trimis bani mamei sa cumpere un apartament, la cumparat pe numele ei.
Acum, intentionez sa-l trec pe numele meu.. mai am un frate, un tata de-al doilea care mai are doi copii dintr-o prima casatorie, pana acum nu mi-au lasat impresia ca mi-ar crea probleme, insa, daca tot este al meu as vrea sa si oficializez acest lucru.. si de ce nu, sa-mi protejez investitia.
Apartamentul are doua camare, 34 metri patrati, in piata imobiliara el ar consta cca 17-18000 euro.

Care este cea mai ieftina solutie astfel incat sa nu poata fi contestat vreodata?
Si care sunt pasii care trebuie urmati?

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde!
Răspuns la discuția Partaj
Va multumesc mult!!
Răspuns la discuția Partaj
De principiu, decizia divortului a fost de comun acord. Astazi am vorbit cu dansa si parea oripilata de idea acestui partaj, nu-mi dau seama de ce.
Sa inteleg ca, daca banii proveniti din vanzarea autoturismului au achitat creditul, fosta sotie nu ma mai poate ameninta cu ceva in aceasta privinta??
Discuție Partaj
Am divortat in 2009 si vreau sa deschid un proces de partaj. Bunuri foarte multe nu avem, mobila si ce a mai fost in casa, apartamentul fiind al mamei mele.
In martie 2007 am facut un credit auto in valoare de cca 7000 euro pe o durata de 7 ani, sotia fiind coplatitor. Intrand in imposibilitate de plata (pensia alimentara + rata masinii + casco =1000 ron, ori eu castig 1200ron/ luna) am fost nevoit sa vand masina in septembrie 2010 cu 3700 euro, conform contractului de vanzare-cumparare, bani cu care am inchis creditul (3150 euro) a doua zi.

Intreabarea este: in ce mod ma poate afecta la partaj, atata timp cat banii care i-am luat pe vanzarea masinii i-am returnat bancii?