avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate carolinav93

Activitate carolinav93

Pentru un salariat care a avut deja un contract individual de munca pe perioada determinata de 3 luni, iar acum va avea contract individual de munca pe perioada nedeterminata, care este perioada de proba maxima pe care o poate avea in noul contract de munca? Mentionez ca nu este functie de conducere, nu se modifica salariu, functia, durata, tot ce se modifica este durata, din determinata in nedetermina.
Vrem sa achizitionam o societate care este inregistrata ca platitor de tva, cu schimbarea actionariatului si a administratorului si ni s-a spus de la finante ca societatea nu va mai fii platitoare de tva. Mentionam ca societatea are tva de recuperat de 2.800 lei, nu este o suma mare, dar intrebarile mele sunt: cum inchid soldul contului 4424 si in ce temei legal societatea isi pierde calitatea de platitor de tva?
consultanta
O firma neplatitoare de tva are un contract de prestari servicii cu o persoana fizica, cetatean italian, locul prestarii este in Romania. Trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva in Romania, in Italia? Pot factura fara tva?
Buna ziua!
Am inteles ca sunt modificari la HG 500 - revisal- in sensul ca nu mai sunt obligata sa angajez un inspector de resurse umane, ci sa numesc o persoana desemnata care nu neaparat trebuie sa fie inspector de resurse umane. este adevarat?
Care este procedura si cadrul legislativ?
Buna ziua! Am o firma debutant "-D" pentru tineri intreprinzatori de pana in 35 de ani. Stiu ca sunt obligata sa angajez minim 4 salariati pentru care sunt scutita la plata obligatiilor pentru salariati nu si pentru societate. S-a modificat ceva? Care este cadrul legislativ? Cum se declara in D112? Multumesc anticipat.
Am un contract pe perioada determinata, am completat in revisal data de inceput, data de final si am depus revisal-ul inaintea inceperii activitatii, insa dupa terminarea perioadei in revisal -ul din calculatorul meu salariatul inca figureaza ca activ (adica nu apare "X-ul".
Trebuie sa mai fac o decizie interna de incetare? Cu ce articol? Trebuia sa fac un nou revisal la terminarea contractului si sa il depun la ITM?
Buna ziua!
Ptr o societate aflata in insolventa care are numit administrator juridic e mai tine evidenta contabila, declaratii, bilant? Cine trebuie sa organizeze evidenta contabila? Care sunt particularitatile?
Buna ziua! As dori sa stiu in ce cont se inregistreaza capitalul social la o asociatie, care sunt particularitatile in evidenta contabila si ce declaratii se depun (mentionez ca nu are salariati).
Multumesc anticipat
Multumesc ptr raspuns.
Salariatul detine un astfel de certificat emis de comisia de expertiza medicala.
Imi puteti spune si cadrul legislativ?