avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela Stanga

Activitate Mirela Stanga

Multumesc pentru ajutor si raspuns, imi cer scuze, azi am intrat pe avocat.net , am fost in concediu.
Mii de multumiri
O persoana fizica vinde un teren construibil, deci taxabil cu tva 24% , pentru ca nu este persoana impozabila ar putea stipula in contractul de v-c o taxare inversa?Cumparatorul este cel care va achita tva, el fiind interesat sa-l si deduca ulterior.
Va multumesc
Multumesc pentru ajutorul acordat.
O seara buna
Detin un teren obtinut prin mostenire in urma decesului mamei mele, ea la randul ei l-a obtinut conform legii 10 in anul 1995. As dori sa vand acest teren, am consultat codul fiscal, dar ca de obicei lucrurile nu sunt foarte clare. As dori sa aflu o alta parere avizata legat de regimul taxarii.
- avand in vedere ca este mostenit taxa de tranzactie va fi 1% sau 2 %( precizez ca mama mea l-a detinut mai mult de 3 ani, dupa cum se observa)
- daca voi incasa un avans in 2014 si tranzactia o voi realiza in 2015, depasind plafonul de 65000 euro , trebuie sa achi tva?
Va multumesc,( precizarile anaf nu sunt concludente)
Multumesc pentru ajutor, numai bine si multa sanatate
Doresc sa vand un teren mostenit, teren constructii intravilan, cu banii obtinuti vreau sa achizitionez o casa nou construita de la un dezvoltator.In acelasi timp eu ii vand un teren construibil Intrebarea mea e:
Se plateste TVA la vanzarea terenului, respectiv dezvoltatorul este obligat sa plateasca si el TVA la vanzarea casei? Normal ar fi ca TVA-ul de plata sa fie o diferenta intre cel dedus din achizitia celuilat bun.Teoretic este un schimb de valori imobiliare si fiecare ar trebui sa aiba un drept de deducere a bunului achizitionat.
Repet eu sunt o persoana fizica si nu am realizat acte comerciale, respectiv nu s-au efectuat tranzactie cu caracter continuu
multumesc pentru ajutor
Multumesc pentru raspuns, as mai dori o lamurire, mama mea decedata,a locuit in judetul Ilfov, pot face mostenirea la orice instanta sau notariat? sau trebuie sa o fac la instanta de domiciliu implicit notariatul local?.
Multumesc inca odata pentru ajutor.
Care sunt taxele de mostenire, ca valoare procentuala si absoluta si cum se imparte
mostenirea intre sot si copil?Care e termenul limita la care trebuie sa faci actele de mostenire?
Răspuns la discuția majorare capital
majorarea de capital o decide adunarea extraordinara a actionarilor
-acesta se anunta cu cel putin trei saptamani inainte de aga extraordinara intr-o publicatie de specialitate
-dupa ce se ia decizia in AGA cu majoritate de voturi se acorda o data de referinta
pentru toti actionarii
-la data de referinta se stabileste registrul complet al actionarilor si se aloca fiecarui actionar numarul de actiuni care i se cuvin
-dupa stabilirea registrului se cere autorizarea CNVM
-dupa ce da acordul CNVM actionarii pot tranzactiona actiunile cu conditia sa tranfere aceste actiuni

o majorare de capital poate dura 2-3 luni in functie de toti acesti pasi de parcurs obligatorii
Răspuns la discuția Locuinta ANL.
Sincer, imi pare rau ca esti dezamagita, dar eu nu inteleg de ce la varsta asta inca mai crezi in dreptate, cand nici macar dumnezeu nu o face, invata sa-ti faci singura viata pentru ca altfel vei fi mereu nefericita.