avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate kika85

Activitate kika85

Si eu am ramas restanta la o firma de lel cu 32 de lei si in 8 luni mi-a venit de platit de la o firma de recuperare 248 de lei si nu le-am dat nimic.Nu au fost de acord sa le dau suma restanta de 32 de lei si asa a ramas nu mai m-au contactat si nu mi-au facut nici poprire pe salar
Si eu am dat masina mea unei persoane care nu avea permis de conducere si la un control de rutina l-au oprit si el si-a dat un nume fals dar dupa 2 zile politia l-a oprit si pe cel al carui nume l-a dat si asa politisti si-au dat seama ca au fost inselati si au venit la mine acasa m-au gasit dupa datele de la masina si am umblat mult pe la procuratura pt ca vroiau sa imi ridice permisul dar m-au iertat pt ca eram insarcinata in luna a 7 si cel caruia i-am dat masina a primit 2 ani si 8 luni cu suspendare si a fost cercetat pt 3 infractiuni ,asa ca nu va faceti prea multe probleme , pe sofer o sa il ajute mult daca face dovada ca a dat de permis dar ca nu l-a luat asta daca e asa .
mersi mult
Eu am fost infiata de bunicul meu si el mi-a lasat mostenire mie si mamei mele casa parinteasca prin testament dar aceasta nu era trecuta pe numele lui ci al mamei lui el mai avand inca 4 frati ,dupa moartea bunicului meu mama a dat parte din casa celor 4 frati dar ei intre timp au decedat ( cand le-a dat parte au facut hartii scrise de mana cu martori) intrebarea mea este:ce trebuie sa fac ca sa intabulam casa pe noi? Si daca copiii defunctiilor mai au dreptul la mostenire daca parintii lor au primit parte aceasta fiind primita in bani si terenuri?
dar daca tatal e de acord cu schimbarea numelui atunci se poate face asta si in romania sau doar in slovacia?
O prietena buna de a mea a nascut in decembie 2010 un baiatel in Slovacia,tara in care locuieste acum cu un slovak ,nu e casatorita cu el dar copilul l-a trecut pe numele lui ,intre timp tipul a devenit violent si ea vrea sa se intoarca acasa si vrea sa stie ce trebuie sa faca ca sa treaca copilul pe numele ei ,ca sa nu depinda de concubinul ei #-oSi o alta intrebare e daca poate sa vina singura cu copilul in ROMANIA daca copilul are pasaport separat sau ii trebuie vreo procura facuta la notar
Răspuns la discuția Datorii la firma de recuperare
Cand a facut imprumutul eu nu eram angajata asa ca nu avea cum sa ma treaca ca si coplatitor. Si divortati inca nu suntem pt ca nu stiu nimic de el. Ma tem ca ar putea sa imi faca poprire pe salar.
Răspuns la discuția Datorii la firma de recuperare
Somatia e doar pe numele lui, numele meu nu e trecut nicaieri
Am si eu o problema mare si sper sa ma puteti ajuta si pe mine.Sotul meu a facut un credit in banca acum 6 ani , 5 ani a platit ratele la zi si chear cate 2 rate pe luna ,iar de cand cu criza si-a pierdut locul de munca si nu a mai reusit sa plateasca iar banca i-a trimis dosarul unei firme de recuperari,cand a luat creditu a dat si datele mele desi eu nu munceam dar sunt trecuta ca si sotia lui intre timp noi ne-am despartit si eu nu mai stiu nimic de el dar tot primesc acasa notificari .Creditul este de nevoi personale cred si nu a girat nimic pt ca nu are nimic pe numele lui dar eu am primit mostenire jumatate din casa bunicului meu ;este posibil sa fiu eu executata silita ? VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI