avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate The-Borg

Activitate The-Borg

Răspuns la discuția Plata fragmentată cash-banca
Tranzactia s-a realizat cu 50.000 cash si 25.000 prin banca.
Multumesc!
Doamna Nicoleta/82 sunt si eu in acelasi situatie ca si D-voastra (dar in alta localitate).
Cum ati rezolvat in acest caz?
Multumesc!
Buna ziua,
Sunt de profesie farmacist si sunt angajat intr-o farmacie cu CIM cu norma intreaga, perioada nedeterminata.
Vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca eu sa imi fac o firma (SRL) la care sa fiu angajat iar acest SRL sa incheie contract de colaborare cu farmacia, eu desfasurandu-mi in continuare la fel activitatea in farmacie.
Răspuns la discuția Plata fragmentată cash-banca
Deviem de la discutie.
Cat timp legea permite tranzactie cu numerar in limita a 50.000 lei, am o ingradire in a plati cei 50.000 cash si restul de 25.000 prin banca?
Răspuns la discuția Plata fragmentată cash-banca
Si daca se da avans cash 50.000 lei la promisiunea de vanzare-cumparare/antecontract, in momentul semnarii contractului cum se procedeaza?
Buna seara,
La o tranzactie (vanzare-cumparare teren) intre doua persoane fizice in valoare de 75.000 lei se poate plati, la semnarea contractului, suma de 50.000 lei cash iar restul de 25.000 lei prin banca?
Buna ziua,
Vand o casa prin Prima Casa si vreau ca banii sa-i primesc in euro in cont. Din cate am inteles creditul prima casa se acorda in lei. Cum pot sa fac (antecontractul, contractul) ca eu sa pot primi in cont linistit banii in euro fara sa existe vreo discutie ca eu sa primesc banii in lei si sa fiu eu nevoit sa-i transform in euro si sa pierd la conversie. Pur si simplu vreau ca la finalul tranzactiei sa imi intre euro in cont.
Multumesc anticipat!
In viata de zi cu zi ma tot lovesc de necesitatea de a merge la o institutie publica sau privata (anaf, casa de asigurari, operatori telefonie, operatori energie electrica, de gaze, etc) si majoritatea au program pana la ora 17 dar si eu am la lucru program tot pana la ora 17 deci ar trebui sa-mi iau zile de concediu pentru a semna o amarata de cerere la gaze sau telefon, etc. Imi pun intrebarea daca achizitionez o semnatura electronica pot semna aceste hartii si trimite prin email fara a mai fi nevoie sa merg personal, adica cred ca pot dar vor accepta partenerii aceste documente semnate digital pe mail?
Multumesc!
Am cumparat un apartament intr-un bloc cu doua scari. La primavara doresc sa renovez apartamentul si implicit sa schimb vechea tamplarie de cornier cu geam de la cele doua balcoane cu tamplarie PVC. Apartamentul meu a ramas ultimul care nu a schimbat tamplaria la balcoane. La scara vecina toti proprietarii au inchis laturile balcoanelor cu BCA iar fata cu tamplarie PVC. La scara mea toate balcoanele sunt inchise cu PVC pe toate cele 3 laturi ale balconului. Eu doresc sa inchid lateralele cu BCA si fata cu PVC, ca la scara vecina. Intrebarea mea este daca trebuie sa iau vreo autorizatie, ceva sau pot sa demarez lucrarile fara nici o grija?
Multumesc!
Răspuns la discuția Adresa incompleta in buletin
Buna ziua,
Am preschimbat si eu cartea de identitate in urma schimbarii domiciliului si am constatat ca pe noua carte de identitate nu mai este trecut etajul (locuiesc la bloc). Este ok asa sau trebuie sa solicit o noua carte care sa includa si etajul?
Multumesc!