avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate androneoana

Activitate androneoana

Discuție somaj
Daca ai o concediere individuala cat timp nu poti sa angajezi? 6 luni sau 9 luni?




Dar ,doreste sa renunte la pensia anticipata?? Ce trebuie facut?

freeelis a scris:

Nu poate continua activitatea decat daca renunta la pensia anticipata.

Incetarea c.i.m. se face cu data comunicarii deciziei de pensionare , adica 11.05.2017.


Am primit o instiintare de la Casa de Pensii cu privire la o pensionare anticipata,a unui salariat . Conf. CM trebuie sa-i fac dec. de incetare in termen de 5 zile calendaristice. Am primit instintarea pe data de 11.05.2017. Pers. in cauza se incadreaza la pensie anticipata, primind acasa decizia de pensionare anticipata care are data 04.05.2017 . El doreste sa continue activitatea nu doreste incetarea C.I.M. Ce trebuie sa fac?
Am nevoie de o fisa post pentru sef sectie croitorie,. In COR am gasit doar sef atelier sau sef sectie...Nu este specificat ptr. ce sectie sau atelier anume, e la modul general... Ce-mi recomandati?
Este un atelier de croitorie care face reparatii, comenzi imbracaminte.. etc.
Copiii minori sunt in intretinerea ambilor parinti.Daca copilul minor a implinit 18 ani si este inca elev in clasa a XII-a mai beneficiaza ambii parinti de deducere sau doar un parinte??
" In situatia in care intr-o familie sunt mai multi copii aflati in intretinere, cu exceptia copiilor minori, acestia vor fi preluati in intretinerea unuia dintre parinti....etc.

Discuție drept penal
reabilitare de drept. am fost condamnat la data de 11.04.2012 la 2 ani inchisoare pentru abuz in serviciu. la data de 30.07.2013 am fost eliberat conditionat. va rog a-mi spune la ce data voi fi reabilitat de drept, la data de 331.07.2016 sau 12.04.2017. va multumesc anticipat.
Discuție RESURSE UMANE
Am un contract de munca pe perioada determinata 15.08.2015-30.04.2016
Ultima zi de lucru este 29.04.2016. Ii fac incetare pe 30.04.2016 chiar daca pica sambata? si cum transmit in revisat? Transmit pe 29 cu incetare de 30.04.2016.?
Stiu ca data incetarii este data cand nu mai vine la munca? Dar daca pica sambata?
Buna ziua !
Daca doresc sa angajez o persoana care a mai lucrat dar in perioada lucrata anterior a fost si in somaj. Somajul constituie vechime in munca?
Am citit ca daca a benef.de indemn. de somaj conf. L1/1991 se constituie vechime in munca iar din 01.03.2002 nu se constituie vechime in munca si nu se acorda spor de vechime.

Buna ziua. Va rog sa ma lamurit in legatura cu golurile de productie, absente nemotivate, C.F.P. In adeverintele pe care le eliberam fostilor salariati trebuiesc stipulate daca in perioada luctata au beneficiat de A.N., G.P. sau C.F.P.
In cooperatii se lucra in acord , in functie de norma de lucru, luau bani mai putin sau mai mult fata de salariu de incadrare, dar contributia la pensie se platea la salariu de incadrare, cel trecut pe cartea de munca.
De pilda: o salariata are salariu de incadrare de 2336lei. A lucrat efectiv in acord 133h. Salariu tarifar ore lucrate este de 1848 lei. Salariul realizat dupa norma este de 2165 lei. La pensie s-a platit 3% la salariul de incadrare. Intrebarea este urmatoarea: Daca luna a avut 168h iar ea a lucrat 133h diferenta este gol productie? In state , diferenta de ore (168-133)=35h nu se regaseste ca G.P. , nemotivat, cfp., deoarece salariatul a contribuit la pensie la salariul de incadrare de 2336 lei., ca si cand a lucrat toata luna.


va multumesc! deci data la care se reabiliteaza este 14.04.2017