avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate gabrela37

Activitate gabrela37

la stirile de la toate televiziunile arata cum un profesur bate un elev, acel elev este copilul meu si am ramas uimita sa vad asta la stiri. A venit politia la usa si asa am aflat de acest incident.Vreau sa fie pedepsit acest profesor dar nu stiu ce pasi sa urmez,va rog invatati-ma ce sa fac.
Pentru crestere a doi copii de catre un parinte ,care a divortat, exista un ajutor de la Stat? precizez ca am salar de 700 ron si pensie alimentara de 170 ron
avem un apartament cu trei camere ,bun dobandit in timpul casatoriei si acum trei luni am divortat dupa 18 ani de casnicie,avem doi copii care sunt incredintati mie dupa divort,avem si un imprumut la banca pe care eu nu il pot plati singura si fostul sot vrea sa vindem apartamentul sa dam banii in doua.NU stiu ce sa fac,pierdem multi bani la partaj ma gandesc ca trebuie sa imi ramana ceva bani macar sa pot cumpara ceva unde sa locuiesc cu copiii.Va rog sfatuiti-ma,banca trage numai de mn sa platesc pt ca sotul sta la parintii lui si nu raspunde la telefon
am divortat la sfarsitul lunii martie ac si cu cinci ani in urma am facut un imprumut nevoi personale la banca pe numele meu ca imprumutat si al sotului ca si co-imprumutat si nu am platit rata de doua luni, acum eu am custodia copiilor si platesc toate datoriile din cei 650 ron salariul meu,dar nu imi raman bani si pt rata la banca iar fostul sot nu vrea sa plateasca nimic reprosandu-mi ca eu am divortat si sa ma descurc sa vada in cat timp murim fara el. Cei de la banca m-au contactat telefonic si chiar au venit la locul meu de munca si mi-au zis sa fac recalculare sa platesc 3 sau 6 luni mai putin dar va fi pe numele meu facuta recalcularea,deci sotul nu va mai avea de platit la banca nimic si mi se pare o capcanaSpuneti-mi va rog ce se poate intampla,ce sa fac? partajul nu este facut si oare e bine sa il facem acum,fostul sot va fi obligat sa plateasca?
acum o luna am divortat si copiii sunt in custodia mea, fostul sot deja a bagat apartamentul in vanzare fara sa fi facut partajul si a inceput cu diferite amenintari.As dori sa stiu daca vor avea copiii drept la viitoare casa pe care el si-o va construi si daca e mai bine sa fac partajul decat sa cred in cuvantul lui ca va imparti banii egal cand va vinde apartamentul
Răspuns la discuția somaj sau contract de munca?
daca il iau coasigurat il afecteaza pe sot la introducerea actelor de somaj?cred ca trebuie sa plateasca si la somaj o cotizatie chiar daca fostul sef a zis ca este totul platit,ieri nu i s-a dat cartea de munca deoarece nu are platite darile.Of nu mai inteleg nimic,legile astea sunt multe si se bat cap in cap
Sotul meu a lucrat ultimele sase luni jumatate de norma si a venit seful lui cu ideea sa-l dea in somaj.A fost la AJOFM sa ia cartea de munca ,dar conform art.55 b,nu are drept la somaj.Mentionez ca sotul meu are pareza nerv radial si a muncit asa,dar a trecut un an si mana nu si-a revenit iar seful vrea sa-l dea in somaj, sa nu mai plateasca pt el,dar la AJOFM reiese ca nu au fost platite taxele pt somaj pana acum de firma angajatoare.Sotul meu are nevoie de operatie reparatorie la Chirurgie plastica.Va rog frumos ajutati-ne sa iesim din acest impas,nu ne permitem sa platim spitalizarea si operatia care va avea loc pe 15 februarie