avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate dumycris88

Activitate dumycris88

Răspuns la discuția Nasterea si intoarcerea la munca
Buna ziua!Eu sunt in concediu din iunie 2010 si am stat 2 ani.Cel mai sigur e sa intrebi ori la primaria localitatii/sectorului ori la serviciu.Eu cred totusi ca ai putea sa faci cerere sa stai in concediu 1 an iar apoi dupa 1 luna sa te intorci la serviciu pentru ca de exemplu daca ai opta pentru concediu de 2 ani nu ai beneficia decat de 100 lei (parca sper sa nu gresesc) indiferent cand te intorci la serviciu.Sper sa primesti raspunsuri mai exacte.
Răspuns la discuția copil parasit de mama
Buna ziua!Nu sunt expert dar cred ca aveti toate sansele sa primiti atat incredintarea minorului pentru crestere si educare cat si pensie alimentara.Eu am o fetita de 6 ani acum dintr-o alta relatie la fel am pus si eu intrebari pe acest forum si mi s-a raspuns k am toate sansele doar ca eu nu am facut mai mult pentru ca sunt despartita de tatal fetei de 4 ani (nu am fost casatoriti),iar intre timp m-am recasatorit.In acest timp el nu a vizitat-o nici macar nu il cunoaste prea bine l-a vazut de cateva ori pe strada si isi mai aminteste vag mici segvente avand in vedere ca ea avea numai 2 ani la despartire.Nu am vrut sa il dau in judecaa pentru a nu ii face rau fetei care il considera pe sotul meu tatal ei.
Răspuns la discuția parasirea familiei
multumesc pt sfaturi
Răspuns la discuția parasirea familiei
Sta cu noi in casa si desi am si eu un copil mic o sa il ajut cat pot nu e vorba de ingrijirea copilului ci de faptul ca au fost despartiti cateva saptamani iar de 2 zile se intorsese cu copilul chipurile sa se impace dar de dimineata nu a mai ramas decat copilul.Daca intradevar ar fi plecat sta 1 an 2 acolo apoi se intoarce si isi ia copilul mare nu ar fi prima care face asa ceva.Cum ar trebui sa se evite acest lucru in cazul in care este posibilDe exemplu cumnatul meu intentioneaza sa reclame la politie plecarea este o alegere buna?
buna ziua am si eu o intrebare in urma cu cateva ore cumnata mea si-a parasit copilul si sotul si a plecat in strainatate din punct de vedere legal cum ar trebui sa reactioneze cumnatul meu in privinta copilului de 1 an si 2 luni va multumesc.
buna ziua sunt una din mamele care atunci cand m-am despartit de tatal copilului care avea 2 ani i-a refuzat dreptul la vizita dar nu am facut asta din razbunare ci din dorinta de a nu-mi vedea copilul suferind.Imi era foarte greu atunci cand il vedea si se despartea de el si plangea dupa el cand nu il vedea era mult mai calma doar intreba de el si atat nu parea sa sufere intradevar era mult mai mica.Eu cred ca o astfel de decizie se ia in functie de reactia copilului.Daca isi doreste sa isi vada tatal fiind destul de mare ca sa isi exprime aceasta dorinta cred ca este o nedreptate in primul rand fata de copil la care ar trebui sa ne gandim ca nu e dator sa sufere pentru deciziile luate de noi.
Răspuns la discuția schimbare nume tata
Multumesc pentru sfaturi si imi cer scuze pentrul stilul in care am scris o sa incerc sa ma corectez. Ma bucur ca am gasit acest site am invatat multe lucruri si sper sa iau cea mai buna decizie pentru ca fiica mea sa fie fericita.Astept sfaturi in continuare de la cei care doresc sa imi dea.
Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
am citit tot pe acest site ca mamicile care au nascut inainte de 1 ian 2011 indiferent cand se intorc la munca primesc 100 lei iar cele care au nascut dupa aceasta data primesc 500 lei eu am nascut in iun 2010 si din acesta cauza am fost interesata in ambele cazuri se primesc banii pana implinesc copiii 2 ani Am gasit ai toata legea dc intri la 1 IAN 2011 PAGINA A2-A
Răspuns la discuția schimbare nume tata
m-am mai gandit la ceva dc in urma procesului fac mai mult rau decat bine dc in ciuda faptului k primesc incredintarea fetitei tatal va vrea sa o ia la el iar fata nestiind k este tatal ei acum atunci ii va schimba viata ar fi posibil?ar trebuii sa las lucrurile asa cum sunt si sa fiu multumita k fata are o viata linistita intr-un camin stabil si nu este plimbata cand la mine cand la el am citit un caz in care un copil mai mic decat ea este impartit de parinti si m-a cam ingrozit gandul asta.as vrea sa discut mai multe cu un avocat dc este cineva dispus sa ajute eu multumesc oricum tuturor.
Răspuns la discuția incalcare sau nu a unei hotarari
saracuta multumesc lui Dumnezeu k tatal ei nu mai e interesat de ea nu stiu ce as fi facut cu toate k exista riscul sa se trezeasca oricand sa vrea fata mai ales k nu exista nici o decizie legala in favoarea mea nici nu stiu ce sa fac as vrea sa-i schimb numele fetei de familie din cel al tatalui natural pe care nu il mai tine minte prea bine pt k avea 2 ani cand ne-am despartit cu al sotului pe care ea il stie k tata chiar dc isi aminteste ca m-am despartit de tatal ei nu realizeaza k de fapt el este tatal ei dar este nevoie sa fie adoptata de sotul meu pt asta trebuie sa fie de acord tatal ei natural si imi e frk sa nu fac mai mult rau dc rascolesc trecutul.