avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate jhon.rapidistu

Activitate jhon.rapidistu

Buna seara
Doresc sa organizez o tombola pe firma si clientii care cumpara de minim 30 lei pe un bon fiscal sa poata primi un talon cu care sa se inscrie in la aceasta tombola. Este nevoie de aprobare de la onjn ? Care sunt conditiile? Multumesc !
Buna seara
Am si eu o intrebare: Daca o hotarare judecatoreasca pentru inceperea executarii silite pentru o datorie la banca si doresc sa infiintez un srl d, este posibil ca executorul sa puna poprire pe contul firmei ?
Multumesc anticipat !
Buna seara
Imi doresc ca in perioada urmatoare sa imi deschid o firma srl-d si am o nelamurire:
Pot declara sediul social al firmei intr-un spatiu care nu este intabulat?
Multumesc anticipat!
Buna ziua !
Sora mea a avut un credit pentru nevoi personale la BP, in anul 2011, creditul a fost declarat scadent anticipat . In anul 2016 se incuvinteaza inceperea executarii silite de catre un executor judecatoresc din Bucuresti desi domiciliul ei este Constanta. In decembrie 2016 se pune poprire pe salariu. Este legal ca executorul judecatoresc sa fie din alta arie de competenta decat cea a Curtii de Apel Constanta ? Mentionez ca inceperea executarii a fost incuvintata de judecatoria Calarasi in anul 2016, desi sora mea nu mai locuieste acolo de aproape 5 .
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Prescriptia datoriilor bancare
Poate face aceasta contestatie singura sau trebuie sa angajeze un avocat ?
cererea de încuviințare s-a judecat in alt oras decat domiciliul din prezent, mutandu-se de la acel domiciliu in urma cu 5,6 ani.
Cum se calculeaza cautiunea ? in functie de ce? Multumesc mult
Buna seara
Sora mea a facut un credit acum 11 ani, a platit cam jumatate din el apoi .........
Acum dupa 11 ani s-a judecat in lipsa si i sa blocat contul bancar in care isi incasa salariu.
As vrea sa stiu care este termenul de prescriptie si de cand curge el.
In cat timp poate depune contestatie si unde?
Multumesc anticipat!
Buna seara

Daca cineva prinde un minor de peste 15 ani care face un act de vandalism in spatiul public si ii face o poza langa obiectul stricat si il pune pe fb si spune acolo despre ce este vorba si cine a facut fapta, dar apoi dupa 2 ore sterge postarea, poate sa fie actionat in judecata?
Buna seara
As dori si eu sa stiu daca legea interzice campania electorlala pe facebook, astazi 4 iunie si maine 5 iunie ? Si daca eu postez pe profilul meu personal textul: "Eu votez candidatul X. ", este ilegal ?Mltumesc anticipat
Multumesc pentru raspuns
Termenul de 10 zile pentru recurs, se scurge de la data pronuntatii si publicarii pe cnsc.ro sau de la data cand am primit sentinta prin posta ?Multumesc !
Daca : CONSILIUL NAŢIONAL DE SOLUŢIONARE A CONTESTAŢIILOR, a respins ca nefondata o contestatie la o licitatie publica,( Dispune continuarea procedurii de atribuire. ), iar mai apoi firma caruia i s-a respins contestatia, depune plangere la Curtea de Apel.
AC poate semna contractul si da drumul la executarea lucrarilor, inainte de sentinta Curtii de Apel?
Multumesc!