avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate popa_rodica

Activitate popa_rodica

Răspuns la discuția Asigurarea sanatate
Multuesc pentru raspuns.
Am platit si anul trecut. N-ar trebuii sa fiu asigurat?
Buna ziua,
Am depus declaratia unica pe anul 2022 si 2023 si am platit impozitul si contributiile CAS si CASS, insa nu apar ca fiind asigurat la sanatate.
Am fost la Anaf si am intrebat si mi-au spus ca ei doar incaseaza, nu altceva.
Daca nu sunt asigurat la sanatate, unde sau dus banii pe care i-am platit?
Cum pot obtine calitatea de asigurat la sanatate? Nu reusesc sa gasesc informatii.
Mentionez ca sunt persona fizica, nu pfa ori srl.
Multumesc
Răspuns la discuția CAS declaratie unica 2023
Nu inteleg raspunsul dumneavoastra. Daca, de exemplu, ai castigat o singura data o suma mare de bani, care este baza de calcul pentru plata CAS?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o problema pe care o intampin la completarea Decaratiei 212.

Din cate stiu eu baza anuală calcul a CAS este de 12x salariu minim.

In formularul incarcat pe ANAF in ianuarie 2023, la sectiunea "Date privind contribuția de asigurări sociale(CAS) datorată" spune "Bază anuală calcul a CAS sau Venitul ales pentru plata CAS nu pot fi mai mici decât valoarea unui salariu minim brut pe ţară, în vigoare în anul pentru care se datorează contribuţia."
Anul trecut spunea 12 salarii minime.

Intrebarea mea este, s-a schimbat baza anuala de calcul CAS pentru anul 2022, sau este o greseala in formularul nou?

Va multumesc!
Am achitat o amenda din starea de urgenta și am câștigat în instanță anularea acesteia. Dar in documentul de la judecatorie nu era mentionat restituirea sumei achitate. Mentionez ca am cerut in cerere si restiturea amenzii.
Va intreb ce ar trebui sa fac sa recuperez suma achitata?
Va multumesc anticipat.
Am adeverinta pentru grupa a II-a pentru functia de scamosetor insa casa de pensii imi spune ca perioada de munca din adveverinta nu a fost valorificata in grupa a 2-a de munca intrucat functia scamosetor nu se regaseste la pozitia 165 din ord 50/1990.
Eu am gasit Ordinului nr. 50/1990 dar este completata pana la pozitia 130.
Exista o cale prin care sa demostrez ca am lucrat in perioada aceea in grupa a 2-a?
Pot gasi undeva ord 50/1990 complet?
Va multumesc anticipat.
Se poate ca medicul de familie sa dea de doua ori intr-o luna concediu medical?
Am un SRL cu sediu in locuinta proprie pe care vreau sa-l radiez. Am un profit de 13000 lei. As vrea sa stiu daca pot cheltui acest profit pentru casa?
As vra sa stiu in 2011 declaratia 100 se depunea trimestrial sau lunar? Multumesc!
Am dat banii cu imprumut unei persoane. Banii sunt imprumutati in 2005 fara data de restituire. Am incheiat in 2010 un contract de restituire pana in 2012 pe care nu l-a respectat. Ultima data cand am primit bani a fost in ianuarie 2012.
As putea convinge persoana sa semneze un nou contract.
Daca m-a puteti indruma cum sa-l redactez pentru a fi sigur ca-mi primesc banii inapoi.