avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate loredanadumitrache

Activitate loredanadumitrache

Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Greselile le stim, ne-au pacalit " legal", Intrebarea si rugamintea mea a fost ce putem face in aceasta situatie? Polítia se prezinta punctual si ISI face datoria, dupa cum am mentionat! Insa amenzile nu sunt atat de usturatoare ...un mizilic la cat de puternici se pare ca sunt! Va multumesc pentru raspuns!
Buna seara! Ma adresez in numele unei comunitati de vecini din Brasov, deranjati de petecerile organízate in penthouse-urile de la etajele superioare, detinute de dezvoltator. Va rog insistent sa ma indrumati catre o institutie unde am putea lua masuri legale. Mentionez ca am apelat la polítie de nenumarate ori, vin, iau masuri, insa in urmatoarea saptamana se reía activitatea. Stim ca au fost controlati , amendati ,dar se pare ca nu ii sperie nimic. M-am gandit la o plangere la parchet, insa in Brasov coruptia e in floare, ca atare nu am avea sorti de izbanda. De asemenea mentionez faptul ca in momentul achizitionarii apartamentelor am fost obligati sa semnam ca cedam aceste apartamente, care initial ne fusesera promise ca spatii destinate comunitatii, pentru folosul intern. Nu avem asociatie de proprietari, aceasta fiind reprezentata tot de dezvoltator. Suntem disperati, vedem si auzim incepand de la sex in jacuzzi, pana la muzica tare la ore foarte târzii, gratare, etc. Cine ne poate ajuta si auzi? DNA? Televiziunea? Polítia si-a facut datoria neasteptat de bine si profesional..mai mult nu cred ca intra in atributia lor. Va multumesc!
Comunítate deranjata de penthouse regim hotelier
Buna seara! Va scriu in numele prietenului meu care are nevoie de ajutor. Este cetatean spaniol , cu permis de sedere in Romania si care in urma cu cateva luni, a primit o suma de la tatal lui, care este stabilit in Elvetia, in vederea achizionarii unui apartament . Intrebarea mea este: trebuie sa faca declaratie de venit in Romania? Mentionez faptul ca tatalui, in Elvetia i s-a eliberat de catre institutia bancara un act care atesta ca nu ar trebui sa plateasca nimic, insa mi stie "Cat cantareste" acest act doveditor in Romania.

Va multumesc pentru amabilitatea raspunsului,
Declaratie fiscala suma primita de la parinti
Buna ziua! Locuiesc intr-un cartier rezidential unde s-au construit penthouse-uri date in regim hotelier, de lux. Atat eu Cat si vecinii de la etajele superioare suntem deranjati in fiecare weekend de petrecerile organizate pe terase cu jacuzzi, unde se aduna grupuri zgomotoase, muzica, bautura, pana la ore tarzii. Politia vine si pleaca! Intrebarea mea este ce masuri legale putem lua? Mentionez ca firma este una puternica in oras iar aceste penthouse -uri s-au construit in niste spatii care in contractele noastre trrbuiau sa fie destinate strict locatarilor, spatii comune. Multumesc
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie dificila si am nevoie de ajutorul dv.
Mama mea in varsta de 66 ani urmeaza sa se opereze de stenoza lombara degenerativa. Medicul ne-a spus ca situatia este destul de grava, iar daca operatia reuseste perioada de recuperare este de 6 luni. De asemenea vin cu mentiunea ca mama mea se ocupa de ingrijirea bunicii in varsta de 88 ani.
Pentru a ma putea ocupa de ingrijirea si supravegherea celor doua, momentan nu vad alta solutie decat aceea de a renunta la locul de munca, lucru pe care nu mi-l permit pe motiv ca tocmai am semnat un credit ipotecar.
Intrebarea mea este: o astfel de afectiune, operatie, mi-ar permite dreptul la asistenta sociala? Care este legislatia si daca acest diagnostic se incadreaza in lista afectiunile pentru a obtine un venit ca si persoana care se ocupa de ingrijirea mamei. Am citit ca este permis sa reduc programul de munca la 20/ saptamanale, fiind remunerata integral, ca si cum as lucra 8 ore. Este adevarat?

Multumesc anticipat pentru raspuns,


Buna seara,
Doresc sa aflu daca exista posibilitatea de a lucra ca teleoperator, sau operator call center la domiciliu, (din Romania) pentru o firma din Spania. Mentionez ca am permis de resedinta si munca spaniol, insa am revenit in tara in urma cu 3 ani. Actualmente lucrez pentru o firma cu acelasi profil in Romania si as dor sa ma angajez si part -time la o firma din Spania, activand din Romania. In speranta unui raspuns promt si rapid cum suntem obisnuiti cu echipa dumneavoastra, va multumesc anticipat.
Cu stima, Loredana.
Buna seara,
Am nevoie de ajutorul dvstra privind situatia in care ma aflu. Sunt cetatean strain, spaniol cu resedinta temporara in Romania din anul 2013, luna iunie. Am solicitat in urma cu 3 saptamani la BRD credit PRIMA CASA cu promisiunea de garantare. In momentul depunerii dosarului mi s-a spus ca aceasta banca, BRD, ACCEPTA CETATENI STRAINI INDIFERENT CA SUNT CU RESEDINTA SAU NU, lucru mentionat si pe site-ul bancii. Azi am primit instiintare de la sucursala unde am depus solicitarea cum ca am fost respins de catre FOND, motivul fiind ca nu acorda credit prima casa cetatenilor straini care au doar sedere temporara. Politia romana confirma ca si permisul de sedere permanenta care se elibereaza dupa 5 ani are o valabilitate, ca atare nu exista un document acreditativ care poate fi prezentat fondului. La Banca mi s-a spus sa consult legea europeana? Intrebarea mea este:am fost discriminat?Exista o lege europeana in care se prevede ca eu nu am dreptul la un asemenea credit, ca cetatean al UE rezident in romania?Cum pot lua masuri legale urgente sau care ar fi solutia.
Mentionez ca sunt angajat in Romania de 2 ani si 2 luni, contract pe perioada nedeterminata, necasatorit. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! As dori sa aflu in baza carei legi am fost respins?
Multumesc!