avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate alo65

Activitate alo65

Răspuns la discuția Alocatie in Germania
Am lucrat in agricultura cite 2 luni pe an ,copilul avea alocatie dubla de handicap acum sunt in Romania, pot beneficia de aceasta alocatie din urma si ce trebuie facut. MULTUMESC
Cei care au lucrat sezonier in germania pot beneficia de alocatie. Multumesc
Buna ziua. Ce se poate face pentru a anula un contract de mediere si contract de prestari servicii si secretariat deoarece am fost inselat de o firma de recrutare forta de munca in stainatate cu un loc de munca si am platit suma de 550lei .Ei au spus verbal ca in acesti bani mai precis 465 lei reprezinta contractul de prestari servici si secretariat si biletul de transport dar in contract nu se specifica , iar suma de 85 lei reprezinta contractul de mediere sunt multe capitole din contract,la care am intrebat ,care la prima vedere pareau suspecte inainte de semnarea contractelor dar ei spuneau ca nu este nici o problema ca eu voi pleca , dar acest lucru nu sa intamplat ma tot amana ,au profitat cu buna stita de increderea mea .Mai mult presupusa firma angajatoare nu exista nici contractul individual de munca nu exista ,furnizorul ma dus in eroare cu promisiuni ca asigurarea medicala si cazarea sunt gratuite,dar din toate acestea nimic nu sa concretizat ,ma tot amana, firma care are multe probleme de acest gen cu persoane care au fost inselate de ei.Ce pot face in acest caz pentru a anula aceste contracte,pot invoca in instanta civila DOLUL de viciu de consimtamant ce ma puteti sfatui sa pot anula contractele si sa recuperez bani. Va multumesc
Am incheiat un contract de mediere cu o firma de privata de plasare fortei de munca in strainatate,care nu a respectat promisiunile verbale despre locul de munca la icheierea contractului de mediere am observat ca ce promisera verbal nu corespundea cu contractu in mare acestia spuneau verbal ca suma de bani achitata la incheierea contractului de mediere reprezinta actele si transportul an strainatate la locul de munca dar an contract nu specifica acest lucru si multe dintre obligatiile contractuale nu corespund cu promisiunile verbale totusi m-au comvins prin minciuna sa inchei contractul. Va rog un raspuns daca pot ataca cotractul pe calea actiuni pauline art 1254 sau cepot face in aceasta speta ,firma respectiva ma tot amina,VA MULTUMESC
Sunt in ajutor social (venitul minim garantat), ajutorul de incalzire pentu cei cu ajutor social primaria spune ca nu au primit bani de la Oficiul judetean de prestati sociale in schimb pentru cei care nu sunt in ajutor social au venit bani pentru ajutorul de incalzire.Conform art.25 ar trebui sa beneficiem si noi , dar nu au venit se scuza primaria . .Intrebare; Cine are obligatia si responsabilitatea in acest caz conform legi sa primim ce ni-se cuvine ? Va multumesc.


Discuție grad handicap
Am probleme cu vederea port ochelari cu dioptri +2 la ambi ochi ,pot beneficia de grad de handicap pentru afectarea functiei vederi ?
Am in familie copil cu handicap gr 2 nu avem venituri decat alocatile.Pot beneficia de scutirea de la plata serviciilor sociale primare (apa-gunoi) in baza leg.47/2006 .Mentionez ca exista firma de servici a primariei.am depus cerere la primarie dar nu a fost aprobata, deci se incalca legea.Ce pot face in acest sens?.Va multumesc
Am depus dosar ajutor social am o fetita cu handicap gr 2.Conform art 7>2; Fac exceptie de la indeplinirea prevderilor art 6>2 si a conditiei prevazute la art.7>1persoanele apte de munca care se afla in una din situatile.Doresc sa stiu din punctul dumneavostra de vedere juridic daca am obligatia sa prestez ore de munca. M-i se face trimitere la art.6 din lege dar din ce am citit eu nu are nici o legatura art 6 cu art 7>2.
Am o fetita cu hanicap gr accentuat pot beneficia de scutire taxa de drum in baza legi 448/2006 art 28,detin o dacia 13o7 papuc 5 locuri autoturism mixt . Va multumesc
sunt din valcea am primit alcatie complementara pana in anul 2007. Incepind.anul scolar .2007-2008 am locuit in sibiu cu familia si am primit acolo aloc complementara .Din 2009 m-am intors acasa in valcea si nestind ca trebuie depusa cerere la primarie nu am mai primit aloc complementara pina in acest an cind sa schimbat legea. As dori sa stiu daca se mai poate face ceva sa beneficiez de aloc complementara din urma, si ce trebuie sa fac. VA MULTUMESC