avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate iulianavoicu

Activitate iulianavoicu

Intr-un proces de iesire din indiviziune, unul dintre parati poate face un contract de cesiune de drept litigios in favoarea reclamantului? Mentionez ca imobilul pt care se judeca iesirea din indiviziune nu are cadastru si intabulare. Contractul de cesiune drept litigios se poate face si de catre un avocat? sau este obligatorie intocmirea lui la notar?
Răspuns la discuția schimbare lichidator
nu cred ca mai pot in baza art. 11 deoarece lichidatorul a fost desemnat dee catre instanta si decizia a ramas irevocabila prin nerecurare, acum deja s-a trecut la faliment.
se admite o inregistrare audio intr-un proces de insoventa??? este o intregistrare intre creditor si lichidator.
cererea de schimbare lichidator se depune direct la registratura la tribunal, sau trebuie intai depusa o copie in BPI ??
Discuție insolventa
Care este raspunderea debitorului , in cadrul unui proces de insolventa cand se cere de catre instanta o expertiza contabila dar debitorul nu da actele contabile expertului sau le da partial pentru a nu se putea intocmi expertiza?
Cam cat costa o expertiza contabila judiciara, stie cineva vreun pret estimativ ?
Răspuns la discuția probleme cu lichidatorul
contractul nu a fost novat in temeiul art 86, problema este ca lichidatorul nu doreste sa faca nimic pentru a obliga partea contractanta sa isi execute obligatia din contract. ce pot face eu impotriva lichidatorului in acest caz? si mai ales am aflat ca acest contract de novatie a fost facut cu societate sotiei debitorului meu (deci e clar ca a fost facut special ca masina sa se intoarca la debitor) si sa nu se plateasca ratele, ce pot face eu ca,creditor impotriva lichidatorului? mentionez ca sunt creditor majoritar, am 74% din masa credala.
Răspuns la discuția probleme cu lichidatorul
chiar nu exista nici o modalitate juridica de a mai recupera banii?firma care a contractat masina a facut un angajament de plata cu lichidatorul, nu se poate face nimic in baza acestui anganjament de plata?nu are nici o valoare juridica acest anganjament?
Răspuns la discuția probleme cu lichidatorul
dar lichidatorul nu poate face nici un demers?
sunt creditoare intr-un proces de insolventa, lichidatorul a gasit o masina la firma debitoare (care era pe leasing), care a fost predata conform unui contract de novatie catre o alta societate, care a facut un angajament de plata, plata trebuia sa se efectueze in 6 rate. Societatea nu a platit decat 3 rate, ramand restante ratele din ianuarie,februarie si martie. Intreband lichidatorul ce se poate face pentru a recupera ratele restante mi s-a comunicat ca NImic deoarece proprietarul masini este firma de leasing (care a primit de la societate toti banii care reprezentau ratele restante pe care debitorul nu le platise), in situatia de fata ce pot face eu ca, creditor?ce poate face lichidatorul? va multumesc