avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate sgeorgescu81

Activitate sgeorgescu81

Buna seara,
In fiecare an angajatorul meu ma recompenseaza ptr munca desfasurata prin acordarea unor actiuni gratuite tranzactionate pe piata reglementata BVB, ma intereseaza daca in cazul divortului aceste actiuni care mi-au fost acordate ca bonus, sunt considerate bun comun si fac obiectul partajului? Multumesc
Buna seara,
Vreau sa va prezint o situatie in care ne aflam si poate ne ajutati cu un sfat. In 2011 am achizitionat un teren in Techirghiol, am urmat pasii aferenti obtinerii autorizartiei de construire si am obtinut toate avizele aferente. Dupa ce am obtinut autorizatia, am cautat finantare ptr construire locuintei prin programul Prima Casa. In noiembrie 2011 am inceput saparea fundatiei cu firma contractata, iar la cateva zile dupa ce am sapat fundatia ne-am trezit cu un telefon de la un reprezentant al RAJA regia de apa si canal) prin care ne-a adus la cunostinta faptul ca ne-am urcat pe o conducta de apa care trece pe terenul proprietatea noastra de mentionat faptul ca, amplasarea fundatiei in teren a fost facuta de catre un cadastrist autorizata conform planului de situatie avizat de ambele institutii, Primaria si RAJA.). Noi stiam de aceasta conduca, prin certificatul de urbanism fiind solicitata retragere de la limita de proprietate dinspre strada 7m, retragere respectata in teren. Bineinteles ca la aprox. 1 luna din acel moment am primit o instiintare de la Primarie prin care ni s-a solicitat sa incetam lucrarile, si de atunci suntem plimbati din usa-n usa fara sa se gaseasca o solutie. Cei de la RAJA s-au legat de faptul ca suntem prea aproape de conducta lor cu unul din colturile scarii de la intrarea in casa, noi avand retragerea de 3m de la peretele casei pana la conducta respectiva retragere mentionata in planul de situatie si confirmata ca fiind corecta si de catre arhitecti si de catre reprezentantii primariei). Din discutiile avute si cu arhitectii acestia ne-au spus ca ne putem continua lucrarile avand in vedere faptul ca asa au fost autorizate, si embele institutii au avizat planul de situatie. Asadar, trebuiau sa ne instiinteze din timp asupra acestei situatii nu dupa ce aproape am terminat de construit fundatia. Nicuna dintre institutii nu isi asuma raspunderea ptr greseala facuta, iar noi suntem pusi in situatia de a pierde toti banii cheltuiti pana acum, cu acte, avize, avansuri la banca, notari, etc... inclusiv pierderea finanatarii deoarece avem termen ptr executia casei conform promisiunii de garantare eliberata de catre MF. Noi am tot corespondat in scris cu cele doua institutii si le-am atentionat ca lucrarile au fost autorizate de ei, iar daca ne sunt obstructionate lucrarile atunci vor raspunde in instanta. Din discutiile avute cu reprezentantii primariei, acestia ne-au spus, citez "va puteti continua lucrarile atata timp cat cei de la RAJA ne se vor lua de noi". Cand mergem si discutam cu cei de la RAJA, acestia ne spun verbal, ca au verificat in teren si nu este niciun fel de problema, ei au acces la conducta si cine ne-a atras atentia initial nu a avut dreptate cand a spus ca "ne-am urcat pe conducta lor", dar nu vor sa ne dea o adresa scrisa prin care sa deblocheze situatia. Nelamurire mea este, daca ne vom continua lucrarile asa cum sunt autorizate si avizate, putem sa ne lovim de ceva probleme la momentul efectuarii receptiei lucrarilor? Nu mai stim ce sa facem, suntem disperati, mai ales ca suntem presati din toate partile, inclusiv de catre antreprenor. care isi doreste banii conform contractului incheiat, acesta avand si el la randul lui bani blocati in banca ptr scrisoarea de buna executie eliberata. Va rugam sa ne dati un sfat! Multumesc, Stefan
Multumesc ptr raspunsuri.
In cazul nostru cea de-a treia solutie nu o putem calcula deoarece terenul nostru va fi evaluat probabil in jur de 7000 de euro iar noi avem nevoie de 37000 de euro. Ceea ce nu poti obtine dintr-un imprumut de nevoi personale sau cu ipoteca pe teren.
Programul Guvernamental "Prima Casa" nu iti permite construirea unei case in regie proprie ci numai prin firma de constructii cu care se incheie un precontract.
Vom vedea pana la "a depune dosarul la Prima Casa" mai avem multe de facut.
Inca odata multumesc pentru sfaturi si raspunsuri.
Va multumesc mult ptr raspunsuri!
Multumesc mult ptr raspuns.
O seara buna!
Buna seara,
De curand am achizitionat un teren intravilan construibil prin contract de vanzare-cumparare, teren pe care vanzatorul l-a primit prin act de donatie, donatorul neavand ascendenti sau descendenti in viata.
Eu fiind un cumparator de buna credinta, imobilul fiind achizitionat prin acest contract de vanzare-cumparare, credeti ca pot accesa programul Guvernamental Prima Casa in vederea construirii unei locuinte unifamiliale?

Multumesc,
Stefan G.
Buna seara,
De curand am achizitionat un teren intravilan construibil prin contract de vanzare-cumparare, teren pe care vanzatorul l-a primit prin act de donatie, donatorul neavand ascendenti sau descendenti in viata.
Eu fiind un cumparator de buna credinta, imobilul fiind achizitionat prin acest contract de vanzare-cumparare, credeti ca pot accesa programul Guvernamental Prima Casa in vederea construirii unei locuinte unifamiliale?

Multumesc,
Stefan G.
Buna ziua,
De curand am achizitionat un teren intravilan construibil prin contract de vanzare-cumparare, teren pe care vanzatorul l-a primit prin act de donatie, donatorul neavand ascendenti sau descendenti in viata.
Eu fiind un cumparator de buna credinta, imobilul fiind achizitionat prin acest contract de vanzare-cumparare, credeti ca pot accesa programul Guvernamental Prima Casa in vederea construirii unei locuinte unifamiliale?

Multumesc,
Stefan G.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Doresc sa cumpar un teren ptr a construi o casa, teren care are PUG aprobat. In acest caz mai trebuie intocmit PUZ, care din cate am inteles este extrem de costisitor si anumite primarii cer ca acesta sa fie facut ptr minim 5000mp.
Poate imi poate spune cineva care sunt pasii mai exact in aceasta situatie...
Multumesc
Doresc sa cumpar un teren care are PUG aprobat, atunci mai este necesar sa fac PUZ?
PUZ, care stiu ca-i destul de costisitor si anumite primarii te obliga sa faci ptr o suprafata de minim 5000mp.
Multumesc